Magnezyum Nedir ? Magnezyum Eksikliği Nelere Yol Açar

Magnezyum insan vücudu için çok önemli olan 11 mineralden birisidir. Organizmada yer alan hemen hemen 20-28 gram magnezyumu % 60’ı kemik ve dişlerde, %49’u kaslarda yer alıyor. Kanda ise toplam magnezyumun %1’i bulunuyor. Vücutta bulunan 300’den fazla biyokimyasal ve metabolik reaksiyonda önemli bir rolü vardır. Özellikle kasların fonksiyonları ve sinir sisteminin fazla duyarlı olmasını azaltır. Bu şekilde sakinleşme yönünden çok faydalıdır.

Yeterli miktarda magnezyum desteği ile ritim bozukluğu, hipertansiyon gibi kalp rahatsızları önlenebilir. Kanda bulunan şeker miktarının düzenlenmesi içinde magnezyum çok etkilidir. Sinir sistemi ve gerginlik üzerinde oluşturduğu olumlu etkiyle sağlık açısından çok faydalıdır.

Magnezyum Eksikliği Nelere Yol Açar

Kadınlar için günlük magnezyum miktarı 320 mg; erkekler için ise 400 mg’dır. Magnezyum eksikliğinde kişi kendisini yorgun hisseder, mide bulantusu ve kramp gibi durumlar görülür. Ayrıca kalp çarpıntıları olabilir.

Aşırı magnezyum alımı nelere yol açar

Fazla miktarda magnezyum alımı ishal tarzı sindirim sistemi problemlerinin oluşmasına neden olur. Tansiyon sorunlarına ve gerçek bir yorgunluk durumuna neden olur. Bu durumlar aniden oluşabilir. Böbrek yetmezliği problemi yaşayanlar kesinlikle doktor gözetiminde magnezyum almaları gerekir.

Magnezyum Hangi Besinlerde Vardır

* Kakao ve çikolata
* Ayçiçeği tohumu, susam, badem, yer fıstığı, fındık
* Kuru fasulye ve mercimek gibi kuru sebzeler
* Kuzu kulağı ve ıspanak
* Buğday tohumu ve unu
* Müsli
* Yulaf ve tam tahıllı ekmek
* Midye ve salyangoz
* Karides
* Mineral su

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.