Çocuklarda Vücut Geliştirme

Vücut geliştirme çalışmasına başlanamanın en güzel ve uygun yaşı 10 ve üzeri olan yaşlardır. 10-13 yaşları arasında bulunan çocuklar fiziksel açıdan herhangi bir sorunları yoksa ağırlık çalışması yapabilirler. Bu çalışmalar vücut geliştirmenin temelidir ve çocuklara spor disiplini kazandırmanın en iyi yollarından birisidir.

Bu yaştaki çocukların kaldırabileceğin en büyük ağırlığın en fazla yüzde 40’ıyla çalışmaları gerekir. Değişik kas gruplarını çalıştıran 4-5 hareket seçilmelidir. Bütün hareketler 6-7 defa tekrarlanmalıdır. Ağırlık çalışmaya başlamadan önce esnetme ve gerdirme egzersizlerini düzenli bir şekilde yapmak gerekir.

Çalışma 30 dakikayı geçmemelidir. Çocuklara kemik uçlarına baskı yapacak hareketler yaptırılmamalıdır. 13 Yaşından sonra vücut geliştirme programı temposu arttırılabilir.

Erken yaşta vücut geliştirme yapan çocuklarda boy uzaması durduğu konusu günümüzde hala tartışılan bir konu. Bu yüzden çocukların 16 yaşına kadar kendi vücut ağırlıklarıyla çalışması önerilir.

Bu yaşın ardından ağırlık çalışmaya başlayabilirler. 17-22 yaşları arasında vücut geliştirmede en verimli yaş aralığıdır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.