Çeyrek Altın Fiyatı

Çeyrek altın fiyatları 2010 senesinde inanılmaz bir derecede yükselme gösterdi. 2010 Senesinin başlarında olduğu fiyattan hemen hemen yüzde 30 artış gösterdi. 2010 Senesinin sonlarına doğru altın fiyatları tarihinin en yüksek rakamlarına ulaştı.

Türkiye büyük altın rezevlerine sahip olmadığı için bu konuda dezavantaj oluştu. Ancak Türkiye’de merkez bankasında basılan her para için bu paralara karşılık olarak altın ayırma zorunluluğu vardır. Bu sebeple ülkemizde ne kadar para basılırsa o paranın karşığı kadar da altın yer alır. Bu durum da elimizde altın olmasını sağlamakla beraber altın ülke olarak elde bulunduğu sürece ekonomik açıdan ülkeye katkı anlamına geliyor.

Çeyrek altın fiyatları nda 2010 senesinde yaşanmış olan bu değişim nedenlerinden birisi de küresel finans krizidir. Küresel krizin bitmesiyle beraber piyasalarda başlayan toplanma süreci devam etti ve bu olumlu hava altın fiyatlarına yansıdı. Böylece altın fiyatları tavan yaptı diyebiliriz. Altın fiyatlarında yaşanan bu yükseliş ülkemizde de çeyrek altın fiyatlarını zirve yaptırdı. Bu artışın tek sebebi finansal kriz değil. Ülkemizde yaşanmış olan siyasi ve ekonomik istikrar da bu artışın nedenleri arasında.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.