Boşanma Davası Hangi Şartlarda Açılır

Boşanma eşlerin anlaşmasıyla olabileceği gibi bir tarafında isteği ile de olabilir. Boşanma davasını açabilmek için yasal hukuk açısında geçerli olan sebepler, medeni kanunun 161-184. maddelerinde belirtilir.

1- Zina boşanmanın en önemli nedenlerinden birisidir. Eşlerden birisi diğerini aldatması, zina yapması bir boşanma nedenidir. Durum öğrenildikten sonra 6 aylık, zina eylemi sonrası 5 senelik bir süre içerisinde boşanma davası açılabilir.

2- Hayata kast etmek, kötü ve onur kırıcı davranışlar boşanma nedenleri olarak görülür. Eşlerden birisinin diğerinin yaşamına kast ederse, kötü ve ağır bir şekilde onur kırıcı davranırsa mağdur durumda olan eş dava açma hakkına sahiptir. Durum öğrenildikten sonra 6 ay, olayın gerçeklemesinden sonra 5 sene içinde dava açılabilir.

3- Suç işleme ve onursuz hayat olması ; Eşinin suç işlemiş olduğu yada haysiyetsiz bir yaşam sürdüğünü düşünmekte yada bunu öğrenmiş olan eş istediği zaman boşanma davası açabilir.

4- Terk etmeler boşanma nedenleri arasına giriyor. Eşlerden birisi evlilik sorumluluğunu almamak için evi terk ettiyse ve dönmediyse boşanma istenebilir. Ayrılık en az 6 ay sürmesi ve mahkeme uyarısına rağmen durumun devam ediyor olması gerekir.

5- Eşlerden biri akıl probleminin yaşamı güçlendirdiği sebebiyle diğer eş boşanma davası açma hakkına sahiptir. Hastalık kalıcı olduğu rapor alınıp belgelenirse dava açma hakkı olur.

6- Evliliğin Sarsması ; Evlilik temelinden sarsıldıysa, erkek ve kadın ortak bir yaşam sürdüremeyecek durumdaysa eşlerden birisi boşanma davası açabilir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.