Bayılma Nedir Bayılma Neden Olur

Geçici olarak bilinç kaybıyla beraber bunun sonrasında tam olarak ayılma anlamına gelmektedir. Kafaya alınan bir darbe sonucunda meydana gelen bilinç kaybıyla karıştırılmamalıdır.

Bayılma durumunda genelde baygınlık geçirmekte olan insan o esnada neler yaşandığının farkında olmaz. Durumu sadece ayıldıktan sonra anlar. Bazı bayılmalardan önce bulantı, soğuk terleme ve baş dönmesi gibi belirtiler oluşabilir.

Bazı insanlarda bayılmadan önce bulanık görüntü, seste uzaklaşma oluşabilir. Bayılma esnasında kasta kasılma gibi durumlar oluşabilir fakat bunlar epilepsi nöbetiyle kesinlikle karıştırılmamalıdır. Bayılan insan ayıldıktan sonra kısa süren bir sersemleme yaşar. Bu geçici bir durumdur.

Bayılma Nedenleri Nelerdir

En zararsız bayılmalar korku, ağrı yada kan görme nedeni ile meydana gelen geçici olarak yaşanan şuur kaybıdır. Bayılmanın derinlerinde sıradan tansiyon problemlerinden daha çok ciddi rahatsızlıklar yatıyor olma ihtimali de vardır. Bu yüzden bayılmanın doğru bir biçimde teşhis edilmesi oldukça önem taşır.

Beyine gitmekte olan kanın geçici bir süre azalmasıyla, kısa süren bir şuur kaybı olaran tanımlanmakta olan bayılmanın birçok nedeni olabilir. Bu nedenler şöyledir ;

1- İlaç kullanımı
2- Kansızlık
3- Tansiyon hastalığı ( Yüksek ve düşük tansiyon )
4- Vücutta fazla sıvı kaybı
5- Farklı kalp ve damar rahatsızlıkları
6- Uzun bir müddet aynı pozisyonda durmak veya ayakta kalmak
7- Aşırı miktarda alkol ve tütün tüketmek
8- Birden ayağa kalkmak.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.