Türkiye’de hangi eserler UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor?

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu UNESCO tarafından dünya mirası listesine alınan eserler arasında ülkemizden de 9 değerli eser bulunuyor. Türkiye’de hangi eserler UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor diye merak edenler için işte o eserler, özellikleri ve bulundukları kentler:
1) Kapadokya: Bundan tam altmış milyon sene önce Erciyes, Hasandağı ve Güllüdağ’ın patlamasıyla püsküren lav ve küllerin meydana getirdiği yumuşak tabakaların, aradan geçen milyonlarca senede yağmur ve rüzgarın aşındırılmasıyla oluşmuştur.

2) Divriği Ulu Camii ve Darüşşifa: Unesco’nun ülkemizde dünya mirasına altığı ilk mimari yapı olan Ulucami ve darüşşifa; Selçuklu zamanında Mengüçlü Beyliğinden Ahmet Şah ve Melike Turan tarafından başkentleri Sivas, Divriği’de yaptırılmış.

3) İstanbul: Metropol kent İstanbul’un tarihi bölgeleri 1985 ‘de dünya miras listesine dahil edildi. Fakat bu kente yeteri kadar ilgi gösterilmediğinden, listenin dışına çıkması gündemi oluşturdu.

4) Hattuşaş; 1986 ‘dan beri dünya miras listesinde bulunan Hattuşaş Çorum’un Sungurlu ve Boğazkale ilçesi yakınlarında… .
5) Nemrut Dağı: 1987’de dünya miras listesine alınan Nemrut Dağı ve Kommagene Kralı Antiochos’a ait Tümülüs ve kutsal alanlar, Adıyaman sınırları içinde…
6) Pamukkale: Denizli ilimizin sınırları içinde bulunan ve kaynak sularının kirecinden oluşan bir tepe Pamukkale… Uzunluğu 2.7 kilometre, yüksekliği 160 metre…7) Safranbolu: Kültürel miras olarak dünya miras listesinde yer alan Safranbolu şehri, 1998’de listeye girdi. Safranbolu, Karabük ilimize bağlı.
8) Ksantos ve Letoon antik kentleri: 1988’de dünya miras listesine alınan  Ksantos ve Letoon antik kentleri, Fethiye yakınlarında bulunuyor.
9) Troya: 1998’de listeye giren Troya, İlyada’da sözü edilen Troya savaşının geçtiği antik kent. Kaz Dağı eteklerinde, Çanakkale sınırları içinde bulunuyor.

Latest Comments
  1. Anonim
  2. Emre
  3. çalışkan çocuk1 :p
  4. Anonim
  5. nisa ayşe
  6. Anonim
  7. Anonim
  8. Anonim
  9. melek

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.