Sıcak Daldırma Galvanizin Faydaları

Çelik büyük ölçüde demirden oluşan bir alaşımdır ve oksijenle temas ettiğinde demir oksit ya da pas oluşur. Çelik günümüzde birçok yerde kullanılmaktadır. Binalarda, altyapı sistemlerinde, otomobillerde, gemilerde, makinelerde, cihazlarda ve daha birçok yerde kullanılmaktadır.

Pas çeliğin niteliklerini kaybetmesine neden olur. Çeliği pastan korumak için boyama elektroliz kaplama gibi birçok yöntem vardır. Galvaniz pas önlenmesinde sanayide büyük ölçüde kullanılan seçeneklerden biridir. Ancak kimi zaman kaplanacak parçalar üzerinde çizikler, delikler ya da oyuklar varsa kaplama malzemesi yüzeye iyi nüfuz etmeyebilir.

Bağlantılar
galvanizgalvaniz kaplamasıcak daldırma galvaniz

Bunun en iyi çözümü sıcak daldırma galvanizdir. Sıcak daldırma galvaniz çinkonun altta bulunan metale molekül seviyesine bağ yaptırılması ile gerçekleştirilir. Bu kaplamanın çizikler, delikler ve oyuklar dahil yüzeyin her kısmına nüfuz etmesini sağlayan bir yöntemdir. Sıcak daldırma galvanizde çelik sadece tek bir çinko tabakası ile kaplanmaz. Çeliğin üzerinde dört katman oluşur. İlk üç tabaka çinko-demir alaşımlarıdır ve dördüncüsü saf çinkodur. Çinko-demir alaşımı çeliğin mukavemetini arttırır ve saf çinkodan oluşan son tabaka korozyondan korur. Çinko kullanılmasının ardındaki neden çinkonun çelikten daha reaktif olması ve kendini feda eden bir anot olarak işlev görmesidir. Bunun anlamı sıcak daldırma galvaniz ile elde edilen çinko katmanın çelikte korozyonu önlemek için kendini feda edecek olmasıdır.

Boyama ya da diğer kaplamalarda ortaya çıkan sorun çizik ya da hasar durumunda çizilen ya da hasar gören yerde açığa çıkan metalin korozyona maruz kalacak olmasıdır. Pas yüzeyin bir noktasında oluşmaya başladığında boya ya da diğer kaplamanın altı dahil tüm yüzeye yayılma eğilimi gösterecektir. Sıcak daldırma galvaniz çinko ve çelik arasında metalürjik bir bağ oluşturduğu için pas söz konusu olmaz. Sıcak daldırma galvaniz size daha düzenli bir kaplama sağlar ve aşınma ya da korozyon konusunda asla endişelenmeniz gerekmez.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.