Hamilelik sürecinde nelere dikkat edilir?

Hamilelik Süreci

Yaklaşık 9 ay boyunca devam edecek olan hamilelik süreci; birçok açıdan ele alınarak, dikkatin hat safhada olması gereken bir dönemdir. Kadın Sağlığı başta olmak üzere, bebek de düşünülmeli, bu sebeple yaşama biçimi düzene sokulmalıdır.

Hamilelikte Bebek Sağlığı açısından uygun davranış ve sağlık kuralları ihlal edilmeden yaşamak; sağlıklı bir bebeği dünyaya getirmeniz için ana koşuldur. Bebeğine değer veren her anne bu dönemde düzenli beslenmeli, uykusuna dikkat etmeli, sağlığını tehlikeye sokacak davranışlardan uzaklaşmalıdır. Bunun en başında gelen sigara ve alkolden kesinlikle uzak durulmalıdır. Anne adayı, bu sayede bebeğinin sağlığını da koruyacak ve rahat bir hamilelik süreci geçirecektir.

Hamile iken düzenli egzersizler yapmak; gerek kolay bir doğum gerçekleştirmek adına, gerekse Çocuk Sağlığı adına oldukça önemlidir. Bu sayede bebeğinizin ana rahmindeyken dahi sağlığını korumuş olacak ve rahat bir doğum gerçekleştireceksiniz. Bu egzersizleri sadece spor olarak düşünmek yanlış olacaktır. Doğuma hazırlık egzersizleri de bu kapsam içerisinde düşünülmeli, psikolojik olarak da doğuma hazırlanılmalıdır.

Hamileliğin son kısmı olan, 6 aydan sonraki süreçte kesinlikle cinsel ilişkiden uzak durulmalı, ağır yük kaldırılmamalı, strese sokacak her türlü durumdan kaçınılmalıdır. Bu durumda baba adayının da üzerine düşecek görevler vardır. Baba adayı, gerek eşi gerekse bebeğinin Sağlık durumlarını tehlikeye atmamak için özveride bulunmalı, eşini katiyetle üzmemelidir. Haliyle bu dönemde anne adayları biraz nazlı olacaktır… Aş ermek; bu durumların başında gelecektir elbette. Bu durumda erkek son derece temkinli davranarak, eşinin isteklerini yerine getirmeli ve babalık görevinin başladığını bilmelidir.

Kısacası hamilelik sürecinde hem anne hem de baba adayları, kişisel yaşamlarına dikkat etmeli ve dünyaya gelecek bebekleri için fedakarlık yapmalıdırlar. Bebek bekleyen tüm çiftleri kutlar, sağlıklı bir bebeği dünyaya getirmelerini dileriz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.