Yeni Emekli Maaşları Ne Kadar Oldu?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, gelecek yıl verilecek işçi ve Bağ-Kur emekli maaşları ile ilgili çalışmayı tamamladıklarını, büyük ihtimalle Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın bunu yarın yapılacak AK Parti Grup Toplantısı’nda açıklayacağını bildirdi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, 2011 yılı işçi ve Bağ-Kur emekli maaşlarıyla ilgili çalışmaları tamamladıklarını, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yarın, AK Parti grup toplantısında 2011 yılı Ocak ve Temmuz ayı emekli maaşlarına yapılacak zammı
açıklayacağını bildirdi. Bakan Dinçer, Başbakanlık Yeni Bina’da, Orta Vadeli Program ve Orta Vadeli Mali Plan konusunda düzenlenen basın toplantısında, “Emeklilerle ilgili yeni bir düzenleme var mı?” sorusunu yanıtladı.

Bu konuda, “Eğer promosyonlar kast ediliyorsa, keşke onun kararını verecek olan ben olsaydım” diyen Dinçer, “Çünkü o zaman emeklilerimizin lehine karar vermek benim açımdan çok daha kolay olacaktı ama konuyla ilgili görüştüğümüz bankalarla maalesef olumlu bir netice elde etme imkanımız olmadı ama hala da son görüşmeyi yapmadık. Onu da açıklamakta yarar görüyorum” dedi.
Bakan Dinçer, bunun dışında, 2011 yılında emekli maaşlarıyla ilgili çalışmaları tamamladıklarını, Ekonomik Koordinasyon Kurulu’nun bu meseleyi görüştüğünü, yarın çok büyük ihtimalle Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın grup toplantısında bu açıklamayı yapacağını bildirdi.

Açıklamanın hangi emeklilere ilişkin olacağı sorusu üzerine Dinçer, “2011 yılı için emeklilere vereceğimiz maaş artışlarıyla ilgili düzenlemeyi kastettim. Biliyorsunuz devlet memurlarının maaşlarıyla ilgili artışlar belli olmuştu, emeklilerimizinki henüz belli olmamıştı. O çalışmaları da tamamladık. Dolayısıyla yarın Sayın Başbakanımız 2011 yılı Ocak ayında ve Temmuz ayında emekli maaşlarına yapılacak zammı da açıklayacak. İşçi, Bağ-Kur” diye konuştu.

Gazetecilerin bu konudaki soruları üzerine Dinçer, çalışmanın yaklaşık 7 milyon emekliyi ilgilendirdiğini belirterek, “Her şey kontrol altında, bütçemize de yerleştiriyoruz, kaynağı belli, her şeyi belli” dedi.

EN DÜŞÜK MAAŞ 1500 TL OLSUN

2011 yılı emekli maaş zam oranlarının yarın açıklanacak olması emekli dernek ve sendikalarını harekete geçirdi. Emekliler en düşük emekli maaşının bin 500 TL’ye çıkarılmasını istedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin yarınki grup toplantısında, SSK, BAĞKUR ve Emekli Sandığı emeklilerine yapılacak 2011 yılı zam oranlarını açıklayacak. 2010 yılı için en düşük SSK, BAĞ-KUR ve tarım emeklisinin maaşına yüzde 20.4, en yüksek emekli aylığına da yüzde 4.5 oranında zam yapılmıştı.

Toplu görüşmelerde memurlara 2011 yılı için yapılan altı aylık dönemlerde yüzde 4+4’lük zam oranı, emekli sandığı emeklilerine de geçerli olduğu için yarın yapılacak zam oranının bu rakamın altında kalması beklenmiyor. Emeklilerin üye olduğu sendika yöneticileri ise ANKA’ya yaptıkları açıklamada en düşük emekli maaşının bin 500 TL’ye çıkarılmasını talep etti.

-EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI BİN 500 TL’YE ÇIKARILMALI-

Emekliler Birliği Sendikası(Emekli Bir-Sen) Genel Başkanı İsrafil Odabaş, Türkiye’de emeklilerin açlık ve yoksulluk sınırı altında yaşadığını savundu. Odabaş, en düşük emekli memur maaşının 842 TL olduğunu hatırlatarak, “Toplu görüşmelerde memura verilen yüzde 4+4’lük zam oranı emekli sandığındaki emeklilere de geçerli. Emekliler için 842 TL’nin 4+4’ü oranında zam yapılması çok az” dedi.

Yeni işe başlayan bir memurun bin 500 TL’ye yakın ücret aldığını ifade eden Odabaş, devlete 30-40 yıl hizmet veren bir emeklinin de en az göreve yeni başlayan memur kadar ücret alması gerektiğini söyledi. Odabaş, emekli maaşları arasında çok büyük farklar olduğunu ifade ederek bu farkında biran evvel kapatılması gerektiğini dile getirdi.

-200-250 TL ZAM YAPILMASINI ÖNGÖRÜYORUZ-

Türk Emekli-Sen Genel Başkanı Osman Özdemir, emeklilere en az 200-250 TL zam yapılmasını beklediklerini ifade ederek, emeklinin sade bir yaşam sürdürebilmesi için eline asgari bin 500 TL geçmesi gerektiğini belirtti. Özdemir, bu miktarın emeklilere verilmediği takdirde, emeklilere bankaların promosyon vererek, emeklilerin geçim sıkıntısını bir nebze hafifletmeleri gerektiğini ifade etti.

DEĞERLİ OKURLARIMIZ SSK VE BAĞKUR EMEKLİLİK ŞARTLARI İLE İLGİLİ TÜM SORULARINIZA AYRI BİR SAYFADA CEVAP VERİYORUZ.
NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM, EMEKLİ MAAŞIM NE KADAR OLUR, SSK EMEKLİLİK ŞARTLARI, BAĞKUR EMEKLİLİK ŞARTLARI, SİGORTASIZ İŞÇİ ÇALIŞTIRMANIN CEZASI, İSTEĞE BAĞLI SİGORTALILIK, RAPOR PARASI, TARIM BAĞKURU GİBİ SORULARINIZA ANINDA CEVAPLAR.SSK VE BAĞKUR İLE İLGİLİ TÜM SORULARINIZI BURAYA TIKLAYARAK SORABİLİRSİNİZ.TÜM SORULAR ÜCRETSİZ CEVAPLANMAKTADIR.

Latest Comments
  1. hamza

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.