Radyasyon Nedir?

Elektromanyetik parçacıklar ve dalgacıklar şeklinde enerji yayılmasıdır. Madde atomlardan meydana gelir. Atom ise nötron ve proton adı verilen ve etrafında dönen elektron adı verilen küçük yapı taşlarından meydana gelmektedir. Maddenin nötron sayısı proton sayısının çok fazlasıysa, bu madde kararsız yapıdadır. Bunun sonucu olarak alfa, gama, beta adı verilen ışınlar yayarak parçalanırlar. Bu tür maddelere “radyoaktif madde” adı verilir. Yaydığı ışınlara ise “radyasyon” denir.

Radyasyonun oldukça zararlı etkileri vardır.

Radyasyon DNAyı parçalayabilecek güce sahiptir ve DNA parçalanırsa hücreler ölür. Hücreler ölürse dokular zarar görür. Bu olay ise kansere neden olabilir ve kalıcı değişiklikler gözlenebilir.

Radyoaktif maddeler doğal veya yapay yollardan insanların besin kaynaklarına dahil olabilir ve ölümle sonuçlanabilen hastalıklara neden olabilir. Radyoaktif kirleticiler tüm canlıların sağlığını olumsuz şekilde etkiler ve ekolojik dengenin bozulmasına neden olur. Radyasyon, mutasyon adı verilen genetik değişikliklere de neden olur. Radyasyonun canlılar üzerindeki etkisi canlının özelliklerine göre değişir. Canlının türüne, yaşına ve benzer özelliklere göre farklılık gösterir. Genç yaştaki insanlar için göz en fazla etkilenen organdır. Deri, göze nazaran radyasyona karşı daha dayanıklıdır.

Radyasyonun etkileleri genel olarak zamanla belirginleşir. Ama atom bombası kullanımında görülen etki, genellikle ölümdür ve ani ölümler gerçekleşir.

Çernobil kazası sebebiyle bir çok radyoaktif atık yayılmıştır. Toprağa ve dolayısıyla toprak ürünlerine karışır ve kirliliğe neden olur. Çernobil kazasında ani ölüm 30 kadardır. Bir çok kişi yaralanıp sakatlanmıştır. Çok sayıda insan ise sonradan farkedilen genetik değişikliklere uğramıştır. Çernobil kazasında atmosfere radyoaktif maddeler karışmıştır. Karışan bu maddeler bazı bölgelere düşüp bu bölgelerde radyasyona neden olmuştur.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.