Nesli tükenmekte olan hayvanlar nelerdir?

Nesli tükenmekte olan veya tükenme aşamasına gelen, soyları yok olma aşamasındaki hayvan türleri bulunmaktadır. Sayılarının giderek azalması, bir neslin tükenmekte olduğunun belirtisidir. Gerekli önlemler alınmazsa yok olmaları kaçınılmaz bir sondur. Nesli tükenmekte olan hayvanlar, Dünya Doğayı Koruma Birliği adı verilen, kısaca IUCN şeklinde yazılan birliğin yayımladığı kırmızı listede mevcuttur. Bu liste her 2 yılda bir yayımlanmaktadır. Bu listedeki hayvan türlerinin yetişkin birey sayıları 50den fazla değildir.

Nesli tükenmekte olan hayvanlar;

Dev panda
Dev pandaların nesli tükenmektedir. Dünya Doğayı Koruma Vakfının (WWF) 1961 yılından beri sembolü olan dev pandalar, bu vakıf için diğer hayvanlardan daha özeldir. Anavatanı çindir ve çinin milli amblemi dev pandadır. Siyah beyaz kürke sahiptir, 150 cm boylarında, ortalama 125 kilo ağırlığındadır.

Kutup Ayısı
Kutup ayı, bilimsel ismiyle ursus maritimus da nesli tükenen hayvanlar listesinde yer alır. Küresel ısınma nedeniyle kutuplardaki buzulların hızlı bir şekilde eridiği bilimsel bir gerçektir. Bu nedenden dolayı kutup ayılarının nesli tehlike altındadır. Küresel ısınmaya bi önlem alınmaz ise kutup ayıları önümüzdeki 50 yıl içinde %35 oranında azalacak. Bu azalmanın devamı gelecek ve kutup ayılarının nesli tükenecek. Yapılan ölçümler sonucu 100 yıl sonra buzullar %50 oranın azalacak ve kutup ayılarının yaşam alanı kısıtlanacak.

Penguenler
Penguenlerin bir türü olan imparator penguenler de nesli tükenen hayvanlar arasında. Antarktik adı verilen kıyıda yaşamını sürdüren imparator penguenlerin sayısı hızla azalmakta.

Kısa Gagalı Yunus
Bilimsel adı delphinus delphis olan kısa gagalı yunus, bir diğer nesli tükenen hayvan türü. Av yasağının olmaması nedeniyle son 50 yılda sayıları %50 oranında azalmıştır.

Nesli tükenmekte olan diğer hayvanlar ise şunlardır; Akdeniz foku, Anadolu Leoparı, Carrette Carrette, Kelaynak kuşları ve Goriller

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.