Meme Kanseri nedir?

Kadınların korkulu rüyası meme kanseri, her yıl binlerce kişinin hayatına mal oluyor. Ancak diğer kanser türlerinde olduğu gibi meme kanserinde de erken tanı ve tedavi hayat kurtarıyor. Egzersiz yapan kadınlarda, iyi beslenen kadınlarda, sebze ve meyve tüketen, bol karbonhidratlı yiyeceklerden uzak turan, bol c vitamini alan kadınlarda meme kanseri görülme riski düşüktür.

Meme kanserinden korunmanın yollarından diğerleri fazla kilolardan kurtulmak, alkolden uzak durmak, hareketsiz yaşama veda etmektir. Meme kanseri erken tespit edilebilen bir hastalıktır. Genç kadınlarda da görülen meme kanseri genellikle ileri yaşlarda sıklaşır. Bu yüzden belli bir yaştan sonra gerekli önlemler alınmalı, düzenli kontrol ve testler yapılmalıdır. 20 yaşın üzerindeki kadınlar her ay elle meme kontrolü yapmalı, bu kontrol sırasında meme dokusunda bir değişiklik olup olmadığını anlamaya çalışmalıdır. Şayet bir değişiklik varsa hemen doktora gitmelidir.

Memede bu süreç içinde bir farklılık olmasa dahi 3 senede bir hekim kontrolünden geçilmelidir. 40 yaşına giren kadınların da elle meme kontrolü dışında ayrıca yılda bir defa doktor muayenesi şarttır. Diğer yandan ya her sene ya da iki sene arayla mamografi çektirmeleri hayati önem taşır. 50 yaş itibariyle de kadınların yine aylık elle meme muayenesi ve yılda bir kez doktor muayenesi dışında mamografi meme filmi çekimini de yaptırması gerekir. Elle meme muayenesi sırasında memede 15 günden fazla süreyle elinize sertlik ya da kitle gelirse, memenin derisinde kalınlık, şişlik veya renginde değişiklik fark ederseniz, memenin başında kalınlaşmayla birlikte yara ya da kızarıklık görürseniz, memede ya da memenin başında içe doğru çöküntü hissederseniz, memenin başlarının pozisyonu farklı gelirse, memenin başında akıntı olursa göğüs kanseri ihtimaline karşı derhal doktora başvurun. Ancak şu da unutulmamalıdır. Memede ele gelen her kitle kanser değildir. Bu nedenle hemen paniğe kapılmak yanlıştır.

Göğüs kanseri tedavisi konusunda tıp çok gelişti. Tedavide ameliyatın değişik uygulamaları söz konusu. Meme kanseri ameliyatı ile ya meme tamamen alınır veya memedeki hastalıklı kitle alınır. Ayrıca kanser hücrelerini yok etmek için kemoterapi uygulanır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.