Kemikleri güçlendirmek için neler yapılabilir?

Kemikleri güçlendirmek için neler yapılır göz atalım… Meyve ve sebze yemenin insan sağlığına yararını herkes bilir. Bir çok bakımdan sağlık için çok yararlıdırlar. Meyve ve sebze tüketmek, kemik gelişimi ve güçlenmesine de fayda sağlar.

Alanında uzman, profesyonel kişiler, bireylerin aşırı protein ve tahıl tükettiği zaman vücutta çok fazla asit üretimi olduğunu, bundan dolayı kalsiyum atılımının artmasıyla kemiklerin zarar görüp, zayıfladığını belirtmişlerdir. Klinik Endokronoloji ve Metabolizma adlı derginin bir sayısında yayınlanması düşünülen bir araştırmada, şans eseri seçilen 50 yaş üstündeki toplamda 171 kadın ve erkeğe 90 gün süresince yalancı ilaç veya potasyum bikarbonat, sodyum bikarbonat ve potasyum klorür verilerek bu insanlar incelenmeye alındı. Bikarbonat verilen kişilerde kalsiyum atılımı ile kemik rezorpsiyonunda ciddi anlamda azalmalar oldu. Bostonda bulunan Tufts Üniversitesi Tıp Fakültesindeki Dr. Bess Dawson-Hughes, meyve ve sebzeleirn metabolize edilip tüketildiğinde insan vücuduna bikarbonat ve alkalin karışımı yüklediğini söyledi. Yapılan bu çalışmada, 90 gün süresince hap biçiminde alınan alkalinin idrar sıvısındaki kalsiyum kaybı ile kemik rezorpsiyonunu azalttığı gözlemlendi. Dr. Bess Dawson-Hughes ayrıca, orta yaşlı insanlarda kemik zayıflamasını azaltmak, kemiklerin güçlenmesini sağlamak için yapılmış olan bu müdahelenin diğer güvenli tetkikleri de garanti edeceğini de sözlerine ekledi.

Kemiklerin gelişip güçlenmesi için süt ve süt ürünleri bolca tüketilmeli. Bebeklik döneminde mutlaka anne sütü içilmeli. Anne sütü kesildikten sonra ek mamalar, kemik güçlendiriciler alınmalı ancak bunlardan önce doğal olan süt ve süt ürünleri tercih edilmeli.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.