İcra Memurunun Haneye Girme Hakkı

Kontrolden çıkmış ve yanlış yönetilmiş borçlarınız varsa bunların mali durumunuzda ve kimi zamanlarda kişisel sağlığınızda yıkıcı etkileri olabilir. Ancak, borçların doğaları gereği ödenmesi gerekli yükümlülükler olduğunu her zaman hatırlamalısınız. Alacaklılar alacaklı oldukları para ve faizini tahsil edene kadar girişimlerine devam edecektir. Eğer kötü borcun sınırında olduğunuzu düşünüyorsanız, derhal yardım isteyin. Mali durumunuzu düzene koyma konusunda size yardımcı olacak birçok çözüm bulunmaktadır. Bu konuda acil tedbir almazsanız bir gün kapınızda icra memurunu bulabilirsiniz!

İcra Memuru

İcra Memuru mallarınıza el koyarak borçlu olduğunuz paraları tahsil etmeye çalışan bir yetkilidir. Evinize ya da işyerinize gelmelerinin temel nedeni borçlu olduğunuz tutarları tahsil etmektir. İlgili yerde tespit yapmak ya da maddi değeri olan unsurlara el koymak konusunda yetkileri vardır. Bu durumla karşılaşmak oldukça stres vericidir.icra ihale

İcra Memurunu Borç Tahsilatçısı ile Karıştırmayın

İcra memuru borç tahsilatçısından farklıdır. İcra memurunun yapacağı işlemler konusunda yasal yetkisi vardır ve bir icra memuru görevlendirilmesi için alacaklının mahkemeye başvurması dahil birçok işlemin tamamlanmış olması gereklidir.icra takibi

Borç tahsilatçısı alacaklı adına borçları tahsil etmek üzere alacaklı tarafından atanmış bir kimsedir. Hiçbir durumda evinize girme yetkileri yoktur ve sizi kesinlikle tehdit edemezler. Sizi ödeme yapmaya zorlamak için kimi taktikler uygularlar ve eğer gerekli ise alacaklıya ya da ciddi durumlarda polise başvurmaktan çekinmemelisiniz.icralık

İcra Memurunun Girme Hakkı

İcra memurlarının yasal yetkileri olmasına rağmen sadece borcunuzu ödeyemediğiniz için mallarınızı yağmalayamazlar. Giriş hakları aşağıda özetlenmektedir:

  • Evinize zorla giremezler. Ancak açık pencerelerden, kapılardan girme, çitlerden atlama ve duvarlar üzerine tırmanma hakları vardır.
  • Eğer sorarsanız kimlik ibraz etmek zorundadırlar. Yanlarında ilgili mahkemeden aldıkları yetki belgesi de bulunmalıdır.
  • Uzlaşmacı bir biçimde giriş hakları vardır. Ödenmeyen vergilerin tahsilatında zorla girebilirler. Bunun dışında eve giriş için zorlamada bulunamazlar. Eve girdiklerinde mallara el koyma hakları vardır. Bu malların satışından olan hasıla borçlarınızı ödemek için kullanılır.
  • Sadece sizin olan mallara el koyabilirler. Kiralanan ya da başkasının olan unsurlara el koyamazlar.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.