Halı Satın Alırken Nelere Dikkat Etmeli

Piyasaya her gün giren yeni halı türleri ile yeni bir satın alınacak yeni halıların seçimi karmaşık bir işlem haline gelmektedir. Aşağıdaki 10 tavsiye size bu konuda yardımcı olabilir.

1. Büküm

Ayrı ayrı ipliklerdeki bükümlere bakım. Birkaç büküm iyi bir halı anlamına gelir. Bükümlerin adedi havların performansını ve yoğunluğunu etkileyecektir. Yoğunluğu havın yüksekliği ile karıştırmayın.

Genel olarak ayrı ayrı ipliklerdeki büküm sayısı arttıkça halı da daha fazla esnekli olacaktır. Daha fazla esnekliğin ayak izlerini daha iyi gizleyeceğini unutmayın.

2. Leke Koruma

Leke koruma, kir koruma ve statik koruma aramalısınız. Çoğu ev sahibi halılarını sadece yılda bir temizler. Halılar en azından yılda iki kez temizlenmelidir ancak halıların üzerinde yoğun bir yaya trafiği varsa halıların yılda 3 ya da 4 kez kadar temizlenmesi de gerekli olabilir.

Halı sanayi leke ve kir koruması ve statik elektrik koruması olan çapıcı modeller piyasaya sunmaktadır ve bu yeni ürünler her zamankinden daha iyi özelliklere sahiptir.

3. Seçkin bir Satıcı

Halılarınızı her zaman seçkin satıcılardan alın. Halı konusunda uzmanlığı olan müşteriye ve kaliteye odaklı bir satıcı arayın. Satıcının sattığı ürünün arkasında durduğundan emin olun.

4. Araştırın, Daha Fazla Araştırın

Mevcut olan farklı halı türlerini araştırın. Ayrıca, halı için mevcut olan çeşitli altlıklara da bakın. Altlık kullanmayı ihmal etmeyin. Görünür olmaması önemsiz olduğu anlamına gelmez.

5. Uygulamada Profesyonel Yardım Alın

Yeni halınızın döşenmesi konusunda profesyonel yardım alabilirsiniz. Satın aldığınız mağazada ya bu konuda eğitimli personel vardır ya da sizi uygun kimselere yönlendirirler.

6. Zemini Hazırlayın

Halıyı serdiğiniz altlığın ve üzerindeki halının harcamanızın karşılığını vermeleri için korunmaları gerektiğini hatırlayın. Daha iyi kalite halılar çoğunlukla daha iyi altlık gerektirir.

7. Doğru Halı Seçin

Renk ve desen odanızın görünümünü etkileyecektir. Ayrıca mekandaki ışık durumu da halının nasıl göründüğünü etkiler. Halının tüm güzelliği ancak düzgün ve pürüzsüz bir zeminde kendini gösterir. Bu özelliklere sahip olmayan bir zemin yürüme zorluklarına yol açma yanında halının da gereksiz yıpranmasına yol açar.

8. Yüksek Yaya Trafiği Olan Alanlar

Bu tür alanlarda estetik kaygılar yanında zorlu koşullara dayanma özelliği de aramalısınız. Ayrıca bu mekanlarda bulunan halılar daha hızlı kirleneceği için kolay temizlenebilen ve kir ya da leke tutmama özelliği olan modeller tercih edilmelidir.

9. Ödemenizin Karşılığını Alın

Diğer ürünlerde olduğu gibi halı konusunda da ancak ödediğiniz bedelin karşılığını alırsınız. Genel olarak düşük fiyatlı bir halının niteliği de düşüktür. İlk anda mali bakımdan çok uygun görünen bir halı, niyetiniz 3 yıl yerine 10 ya da 20 yıllık bir kullanımsa o kadar da ucuz görünmeyebilir.

10. Garanti

Halının garantisi olduğundan ve garantinin kapsamından emin olun. Garanti sadece ürün değişimini mi içeriyor yoksa döşeme işlemi de garanti kapsamında mı? Garanti hangi durumlarda geçersiz oluyor? Satın almadan önce bu konularda da bilgi sahibi olunmalıdır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.