Çernobil Nükleer Felaketi nasıl gerçekleşti?

Bugüne kadar gerçekleşen büyük felaketlerden biri olan çernobil nükleer felaketi 1986 yılının Nisan ayında gerçekleşti. Tam tarihi 26 Nisan 1986dır. Sonradan bağımsızlığını kazanan ancak 1986 yılınca sovyetler birliğine bağlı bulunan ukraynada meydana gelen bu nükleer felaket bir çok insanın sonunu getişmiştir.

Bataklık bir bölgede bulunan çernobil nükleer santrali, ukraynanın başkenti olan kieve 100 KM uzaklıktadır. Bu nükleer santralde gigawatt elektrik üreten reaktörler bulunmaktaydı. Bulunan reaktör sayısı 4tü.  Bu reaktörler sayesinde ukraynada tüketilen elektriğin bir kısmı elde ediliyordu.

1970 yılında yapımına başlanan santralde faaliyete ilk geçen reaktör 1977 yılında, ikinci reaktör 1 yıl sonra, üçüncü reaktör 1981 ve dördüncü reaktör de 1983 yılında ukraynanın elektriğini üretmeye başlamıştır.

25 Nisan 1986 tarihinde dördüncü reaktör bir süreliğine bakım yapılmak için devre dışı bırakılacaktı. Bu uygulama sırasında oluşabilecek güç kesintileri için bir test yapmaya karar veren teknisyenler bazı bölümlerin kapatılması talebinde bulundu.  Bulundukları bu talep bir felaketin talebiydi. Kievde enerjiye ihtiyaç olduğu için test yaklaşık 9 saat kadar geç yapıldı. Gece 11 gibi teste tekrar başlandı. Saat 12 yi geçtiğinde ise reaktör gücünü aniden kaybetmeye başladı. Teknisyenlerin tüm çabalarına rağmen reaktör devre dışı kalıp kontrolden çıktı.

Güvenlik sistemleri kapalı olduğu için reaktör tam olarak 26 Nisan 01:23 te patladı.

Dünya basını bu patlamadan 2 gün sonra haberdar oldu. Stokholm’deki Forsmark Nükleer Santralinde çalışan teknisyenler, bu santrale yakın ve oldukça yüksek radyasyonlara rastladılar. Avrupada bulunan diğer santraller de aynı olaya rastlayınca sovyetler birliğiyle iletişim kuruldu.

Sovyetler birliği nükleer felakete dair bir bilgileri olmadığını söyleyip, bir reaktörün hasarlı olduğunu açıklamasına ekledi. Ancak gerçeğin ortaya çıkmasına engel olamadılar.

Santralde meydana gelen yangın yaklaşık 2 hafta boyunca söndürülemedi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.