Araçlarda kışın yapılması gereken bakımlar nelerdir?

Ülkemizde bir çok insan kış aylarında arabaları konusunda sorunlar yaşamaktadır. Bu sorunları yaşamamak için arabalara kışın bakım yapılması gerekir. Araçlara kışın yapılması gereken bakımları yaparak sorunsuz bir şekilde ve hiç bir arıza olmadan araba kullanılabilir.

Kış günleri soğuk, sisli, yani hava şartları bakımından olumsuzdur. Ve bu olumsuzluk diğer günlere göre risklidir. Bu nedenden dolayı arabalar bu şartlara göre hazırlanmalıdır.

Yapılması gerekenler

Motorun sorunsuz çalışması için soğutma suyunda antifriz olmalıdır. Soğuk havalarda motorun ilk hareketi zordur, bu nedenden dolayı aküyü kontrol etmekte fayda vardır. Eğer su az ise tamamlanmalıdır.

Kış mevsiminin öncesinde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta antifriz miktarıdır. Suyun donmaması ve motora zarar vermemesi için antifriz mutlaka kontrol edilmelidir.

Akünüz eski ise sizi yarı yolda bırakabilir. Bu yüzden akünüzü sürekli kontrol ettirmelisiniz. Silecekleri hafife almamalı, sileceklerin düzgün çalışması için gerekli bakımları yapmalısınız. Sileceklerin lastikleri eskiyse değiştirmeli, silecek suyunu bitmeden doldurmalısınız.

Kış öncesi araç bakım kuralları

* Antifriz miktarının her zaman üst seviyede kalması için kaliteli sıvılar tercih edilmeli. Su kireçlenirse hararet sorunu yaşayabilirsiniz.

* Kışın yapılan seyahatlerde arabanızda mutlaka arabanızın lastiğine göre zincir bulundurmalısınız.

* Daha önce kullanılan zincirlerde bir hasar, kırıklık varsa zincir değiştirilmeli.

* Camın donmasını engellemek için cam suyunun içine antifriz eklemelisiniz.

* Cam suyuna eklediğiniz antirfiz, cam suyunun donmasını engelleyeceğinden dolayı kaliteyi yükseltir.

* Silecek suyunun içerisinde sürekli soğuğa karşı dayanıklı, kaliteli ve özel maddeler bulunmalı.

* Arabanızda bir buz kazıyıcının bulunması işinize yarayabilir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.