Akciğer kanseri nedir?

Bugün dünyada en sık rastlanan kanser türlerinin başında akciğer kanseri geliyor. Özellikle son yıllarda akciğer kanserine yakalanan kişi sayısında büyük artış görülüyor. Eskiden genelde altmış yaş üstündeki erkeklerde rastlanan akciğer kanseri bugün hem kadınlarda da görülebiliyor, hem de daha genç erkeklerde de… Peki akciğer kanserine neden olan şeyler neler: Araştırmalara göre akciğer kanseri ile ilgili görülen birkaç şey tespit edilmiş. Bunlardan birisi sigara… Sigara içen ya da sigara içilen ortamda kalan kişinin daima risk taşıdığı unutulmamalıdır. Diğer yandan berilyum gibi, akbestoz gibi ve radon gibi kanser yapıcı çeşitli maddeler akciğer kanserini de tetikliyor. Ayrıca daha önce tüberküloz yani verem geçirenlerin nedbe dokusunun üstünde akciğer kanseri ortaya çıkabilir. Akciğer kanseri genetik bir hastalık olarak da değerlendirilebilir. Ailesinde bu hastalığa yakalanan kişiler risk altında olduklarını unutmamalıdır.

Akciğer kanserinin belirtileri
Akciğer kanserinin çok net belirtileri vardır. En dikkat çekici belirtileri kanlı balgam, akciğerlerde iltihap, geçmeyen öksürük, göğüste ağrı, sürekli balgam çıkarılması, seste kısıklık, göğüs kafesinin içinde sıvı oluşması, boyun ve baş kısımda oluşan ödem… Bütün bunların yanı sıra kişide iştah kaybı ve beraberinde kilo kaybı başlar, kemiğe yayılım olursa kemikler ağırmaya, karaciğere yayılım olursa karaciğerde büyüme, beraberinde ağrıyla ateş, beyne yayılım olursa kimi nörolojik belirtilerle nöbetler ve hormonel bozukluk görülebilir.

Akciğer kanseri tanısı

Akciğer kanserinin tanısı şu yöntemlerle konuluyor: akciğer grafisi, yani göğüs röntgeni ile bilgisayarlı tomografi çekiliyor, balgamda hücre inceleniyor, bronkoskopi ile hava yollarına bakılıyor, biyopsi için parça alınıyor, öteki ileri tetkikler ile tanı konuluyor.

Akciğer kanseri tedavisi

Akciğer kanseri olan kişiye tanı konulduktan sonra tümörün ne kadar büyük olduğuna, yayıldığı bölgeye ve patolojik tipine uygun olarak üç çeşit tedavi uygulanıyor. Bunlar; ameliyat, kemoterapi ve radyoterapi…

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.