Yanık izi Tedavi Yöntemleri

Hayatımız boyunca hatırladıkça acısını tekrardan hissettirebilecek olan ve izlerini hayatımızın sonuna kadar taşımamıza neden olan yanıklar ve yanık izleri… Yanık izleri çoğu zaman estetik görünümü bozduğu için, nadiren de olsa bakıldığında tekrardan yanığın oluştuğu anları hatırlattığı için psikolojik rahatsızlığa neden olduğu için tedavi ettirilmek istenmektedir.

Yanık derecesi ne olursa olsun her yanık iz bırakabilmektedir. en derin izleri bırakan yanıklar dördüncü dereceden yanıklardır. Bu yanıklarda derinin tüm katmanları etkilenir ve ciddi izler kalır. Yanık izleri tedavisinde kullanılan yöntemlerden biri plastik cerrahi yöntemidir. Her ne kadar yanık gibi ciddi bir durumu atlatan kişiler bir de bıçak altına yatmaya razı olmasalar da bu tür ameliyatlar hem psikolojik yönden hemde estetik görünüm yönüden yanık izi olanları rahatlatmaktadır.

Yanık izleri tedavisinde kullanılan yöntemlerden birisi de fraksiyonel lazer tedavisidir. Frakseyonel lazer tedavisinde temel amaç yanık izinin tamamen yok edilmesinden ziyade yanık izini kabul edilebilir bir seviyeye çekmektir. Fraksiyonel tedavilerde lazer başlıktan çıkan ışınlar etki ettiği dokuyu milimetrik olarak eriterek yanık deriyi yok eder. Ve yok olan derinin yerine derideki onarım mekanizmalarını aktifleştirip doğal deri üretimini sağlamaktır. Belirttiğimiz gibi bu yöntemle tedavi yapıldığında yüzrde yüz başarı hedeflenmez.

Vucutlarının büyük bölümlerinde yanık izi bulunan hastaların sürekli kontrol altında bulunarak tedavi olmaları gerekmektedir.

Yanık izleri tedavisi olacaksanız öncelikle fraksiyonel lazer tedavisi operasyonu mu yoksa estetik cerrahi operasyonu mu buna karar vermeniz gerekmektedir ve tedavi olmayı düşündüğünüz merkezi ve hekimi iyi secmeniz gerekmektedir, bunlara mutlaka dikkat etmelisiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.