Solaryumun Zararları Nelerdir?

Solaryum kendi teninin tonunu beğenmeyenlerin en çok tercih ettikleri; günüşlenmeden, yanmadan, çaba sarfetmeden en kısa sürede bronzlaşmak için kullanılan popüler yöntemlerden birisidir. Fakat solaryumun bu kadar avantajıylı olmasının yanında getirdiği birçok riskli durum ve problemin olması göz ardı edilemeyecek kadar önemli…

Solaryumlar hakkında son zamanlarda yapılan araştırmalar ve ortaya atılan yan etki iddiaları solaryuma girmeyi düşünenlerin ve daha önce girenlerin kafasını fazlasıyla kurcalıyor.

Yapılan araştırmalara göre otuzlu yaşlardan önce sık sık solaryuma gidenlerin otuzlu yaşlarda elli-altmış yaşındaymış gibi bir görünüme sahip oldukları ve bunun geri dönüşümü

olmadığı yönünde. Ayrıca hayatlarının belirli bir dönemi boyunca solaryuma gidenleri kötü huylu tümöre yakalanma risklerinin daha fazla olduğu araştırmaların bulguları arasında yer alıyor.

Araştırmalar solaryumun sık kullanımı ile birlikte cilt kanserine yakalanma vakalarının önemli oranda arttığını gösteriyor. Solaryumun bütün bu zararlarına rağmen hala tercih edilmesi büyük endişelere yol açıyor.

Peki solaryuma gitmeden bronzlaşmayı neden tercih etmiyorlar? Bu sorunun tek cevabı

solaryumun çabuk ve zahmetsiz olması… Solaryumun zararları anında etkisini göstermediği için ve bu zararların ortaya çıkması uzun zaman aldığı için solaryuma girenler bunlara dikkat etmiyor ve ihmal ediyor.

Sizlere tavsiyemiz bronzlaşmak istiyorsanız doğal yollarla bronzlaşma yoluna gitmeniz. Solaryum size bir çok yönde avantajlı gelebilir fakat etkilerin hemen ortaya çıkmadığını ve zararlarınını geri dönülemeyecek kadar etkili olduğunu unutmayınız. İleriki yaşamınızda ne kadar sağlıklı olduğunuz herhalde şu an kısa yoldan bronzlaşmanızdan daha önemlidir. Sağlığınız açısından geri dönülmez yollara girmeniz size de mantıklı gelmeyecektir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.