Rüzgar oluşumu fizik bilimiyle ilgili hangi kanun veya teoriyle açıklanır?

Hareket halinde olan havaya rüzgar deriz. Mantıklı düşünürsek rüzgar bir yerden başka bir yere gidebilen havadır. Rüzgarın yönü herhangi bir yöne doğru gidebilir ama rüzgar genelde yatay hareket eder.

Rüzgarın oluşmasına etki eden kavramlardan biride basınçtır. Basınç, birim yüzeye etki eden kuvvet olarak açıklanır. Rüzgarın oluşumundaki temel neden atmosferdeki basınç farklılıklarıdır. Genelde atmosfer basıncının yüksek olduğu bir bölgeden düşük olan bir bölgeye doğru bir hava hareketi meydana gelir. Bu hareket rüzgârdır.

Basınç farklılıklarının oluşmasındaki neden güneş olarak bilinir. Güneş ışınlarının atmosferdeki dağılımı düzgün değildir. Bazı bölgeler daha çok sıcaklık alırken bazı bölgeler daha az alır. Bu şekilde de atmosferde farklı sıcaklık bölgeleri meydana gelir.

Soğuk hava sıcak havaya göre yoğundur. Hava basıncının soğuk olduğu yerden sıcak olan yere doğru hava akımı meydana gelebilir. Bu olaya rüzgâr denir. Rüzgar yönünün oluşmasında dünyanın dönmesinin de etkisi var.

Burada bu konuyu basit bir şekilde açıklamaya çalıştık. Yeterli olmamış olabilir. İhtiyaç duyarsanız bu konuyu başka kaynaklardan araştırarak daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.