Renk Körlüğü Nedir?

Renk körlüğü kısaca gözlerinizin renkleri ayırt edememe bozukluğundan kaynaklanır. Retinada 3 farklı renk algısı vardır. Mavi, kırmızı ve yeşil. Bu renk pigmentlerinde bir eksiklik olursa gözleriniz renkleri tam anlamıyla algılayamaz.

Renk körlüğü durumunda renkler soluk olarak görülebilir ya da tek bir renk tam ve net olarak görülememesi gibi şeylerde olabilir.

Günümüzde en yaygın renk körlüğü yeşil ve kırmızı renklerinin birbirine karıştırılması durumudur. Toplumda doğru bilinen bir yanlış ise renk körleri dünyayı kesinlikle siyah-beyaz görmezler. Renkleri soluk ya da normal bir gözün gördüğünden ayrı renklerde algılarlar sadece.

Yapılan araştırmalara göre renk körlüğü erkeklerde daha yoğun bir şekilde görülüyor. Genetik nedenlerden dolayı erkekler renk körlüğüne daha yatkın. Kadınların 1000/5’inde erkeklerin ise 1000/8’inde renk körlüğü görülür.

İnsanlar renk körü olduklarını anlamaz genelde. Göz doktorlarının bazı renkler içine gömülmüş olan rakamları ayırt etme uygulaması yapması sonucunda renk körlüğü tespit edilir.

Renk körlüğünün kökünden tedavi edilmesi mümkün değil. Lensler kullanılarak hastanın renkleri daha iyi algılaması sağlanabilir.

Günümüzde renk körleri ehliyet alabiliyor.

Latest Comments
  1. şeyma

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.