Lazerle Göz Çizdirmenin Zararları Nelerdir?

Son zamanlarda gözlüklerini atıp şık bir görünüme sahip olmak isteyenlerin en çok başvurdukları yöntem: Lazerle göz çizdirme operasyonları bir diğer adıyla Lasik göz operasyonu…

Lazerle göz çizdirme operasyonları oldukça güvenilir yöntemler olarak bilinir. Tabi ki her tıbbı operasyon gibi Lazerle göz çizdirme ameliyatlarının da yan etkileri ve riskleri bulunmaktadır.

Lazerli göz operasyonlarında gözün en hassas organlarından biri olan kornea çizilerek alındığından dolayı gözün bazı bölümleri korumasız kalarak dış etkenlere karşı korumasız kalmaktadır. Bu süreç içerisinde ameliyat olduğunuz ortam steril değilse veyahut bir aksilikten dolayı gözünüz mikroplara veya bakterilere açık hale gelirse gözünüz enfeksiyon kapacaktır. Böyle bir durumla karşılaşmamak için güvenilir yerlerde ameliyat olmanız ve ameliyattan sonra oldukça dikkatlı olmanız gerekmektedir.

Lazerli göz çizdirme ameliyatlarının bir başka riski gözün arkasında dekolman’a sebep olabilecek küçük deliklerin ihmal edilmesidir. Operasyonu yapan hekim öncelikle ameliyat olacak kişinin göz bebeğini büyüterek, iç kısmına bakıp delik olup olmadığını kontrol ederek, varsa ergon lazerle bu delikleri kapatır. Eğer bu aşama ihmal ile geçer yada atlanırsa olası bir durum hastanın gözünü çok daha kötü süreçlere itecektir.

Lazerli göz operasyonları yaptırılırken önceliğin “fiyat” değil, öncelik “operasyonun yapılacağı ortamın oldukca steril olması ve yapacak hekimin alanında uzmanlaşmış bir hekim diye nitelendirilebilmesi” olmalıdır. Sağlık ve hijyen her zaman paradan daha önemlidir.

Lazerli göz operasyonu olmadan önce bu konular hakkında bilgi toplamanız, öncelikle bir araştırma yapıp bilgi edindikten sonra ameliyat için karar almanız yararınıza olacaktır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.