İmmobilizer Oto Anahtarlı Araçlar Daha Güvenli

İmmobilizer kelime anlamı olarak hareketsizleştirici olarak anlamlandırılabilir. İmmobilizer anahtarların araçlar üzerinde kullanılmasının nedeni transponderlar ile hırsızlık olaylarının önüne geçmek. İmmobilizer anahtar

Arabanızı hırsızlara karşı korumak istiyorsanız immobilizer en etkili güvenlik sistemlerinden biridir. Elektronik anahtarınızı kontaktan çektikten sonra bu sistem devreye girer ve aracınızı bir başkasının çalıştırabilmesini motor kontrol ünitesi ile engeller. Bu sistem kontak anahtarınıza dahil edilmiş bir verici ve alıcı birimlerinden yararlanır. Sistem her marş işlemi sonucunda araç elektroniğine bir kod üretir ve bildirir. Anahtar üretilen bu kodu onaylıyorsa kilit kaldırılır.

İmmobilizer sistemi 1993 yılından sonra sigorta şirketlerinin hırsızlıkların önüne geçebilmek için otomotiv üreticilerine yaptıkları baskı sonucunda üreticiler araç üzerinde bir güvenlik sistemi arayışı içine girdiler. 1995 yılından sonrada Avrupa’da otomobiller immobilizer sistemi dahil edilerek üretilmeye başlandı ve artık araba sahipleri elektonik oto anahtarıları ile daha güvenli araçlara sahip oldular.

İmmobilizer sistemine sahip bir araç yetkisiz yapılan ateşleme sitemini keser ve mazot pompasının çalışmasını engeller.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.