Enerji Veren Yiyecekler

Sizde sık sık neden bu kadar enerjisizim ya da nerde benim bu enerjim diye soranlardan mısınız? İstediğiniz kadar temiz ve sağlıklı mekanlar da yaşayın yinede yediklerinize ve içtiklerinize dikkat etmiyorsanız enerjisiz kalmak sizin kaderiniz!

İlk olarak yapıştığınız o koltuktan kalmalısınız ve size enerji veren yiyecekleri araştırmalısınız. İyi beslenmek sizi zinde tutacak ve zihninizi açacaktır.

Karbonhidrat Tüketmelisiniz!

Tahıllar, ekmek, patates gibi besinler karbonhidrat içerdiği için enerji verici yiyeceklerdendir. Bu tür besinlerden abartmamak kaydıyla düzenli olarak alırsanız daha enerjik olacaksınız.

Kahvaltıda Neler Yemeli?

Derin bir uykunun ardından vücut bir süre besinsiz kaldığı için enerjiniz sabah uyandığınızda azalacaktır. Bir araba gibi düşün bedeninizi ve yakıtınızı devamlı almalısınız yol gitmek için. Bir kahvaltıda yemeniz gereken besinler ise şöyle:

 1. Muzlu süt içilebilir
 2. Zeytin, peynir, bal ve reçelden oluşan bir kahvaltı yapılabilir.
 3. Az yağlı süt içebilirsiniz.

Ara öğünler atıştırmalar nasıl olmalı?

Sağlıklı bir yaşam ya da enerjik bir beden için her gün 3 öğün yemek yemelisiniz. Ara öğünlerde ise meyve, yoğurt, süt, sütlaç, tatlı gibi şeyler alabilirsiniz.

Bol miktarda demir içeren besinler!

Bir insanın demir içeren besinler tüketmeye çok ihtiyacı vardır. Örnek vermek gerekirse demir eksikliği olan bir insanın tırnaklarındaki etler dökülebilir, saçlarınız sağlıksız olur vs. Demir içeren besinler ise şöyle:

 1. Kırmızı et
 2. Tahıl içeren ekmek
 3. Yeşil sebzeler
 4. Kayısı
 5. Kuru üzüm
 6. Badem
 7. Mercimek
 8. Fasulye

Yeteri kadar su içmelisiniz!

Bir çok insan günün yoğunluğu arasında su içmeyi unutuyor ya da sadece susadığı zaman su içiyor. Sağlıklı bir yaşam için su tüketimimize dikkat etmeliyiz. Gün içinde 1-2 litre kadar su için en az.

Latest Comments
 1. biojavu

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.