Depresyondan Nasıl Çıkılır?

Depresyon tedavisi

Toplum sağlığını tehdit eden depresyon, aramızdaki pek çok kişinin baş etmeye çalıştığı bir rahatsızlık. Kimileri bu rahatsızlığın kendiliğinden geçmesini bekleyerek, tıbbi müdahaleyi reddeder. Oysa bu çok ciddi sorunlara neden olabilir. Depresyonun tedavisi vardır ve son derece başarılı sonuçlar alınır. Depresyonun iki türlü tedavisi var. Birincisi psikoterapi dediğimiz bireysel ya da grup düzeyinde konuşmayla yapılan tedavi. İkincisi de biyolojik tedavi. Yani ilaç tedavisi. Bir de bazı çok zorlu ve acil durumlarda elektroşok tedavileri var.

depresyonda olan insan

Bugün depresyon tedavisinde kullanılan ilaçlar artık insanın günlük yaşamına mani olmayacak kadar gelişmiştir. Tedavide kullanılan antidepresan ilaçlar ikiye ayrılıyor. İlaçların kullanılması ise bireyin hastalık özelliklerine göre seçiliyor. Kullanımı sırasında kişinin yaşı, başka hastalığı olup olmadığı bilinmelidir. İlaç tedavileri, tedavi başladığı zaman bir yanıt ortaya çıkması için en az 3-4 hafta iyileşme için beklemek gerekiyor. Hastalık düzelse bile eğer başka karıştırıcı, zorlayıcı şartlar yoksa en az 6 ay ilaç tedavisi devam etmeli ki tekrarlamasın. Tekrarlama ihtimali varsa bazen 2 -3 yıla kadar ilaç tedavisi sürdürülebilir. Psikoterapi yöntemleri ile ilgili tedavi yöntemleri farklıdır. Terapist ile başvuran hasta arasındaki ilişkiye göre ayarlanır.

Kişinin çok özel durumu varsa çok uzun süre terapi gerekebilir. Depresyon sonuçta bir tıbbi tablo. Beyin biyokimyasını ilgilendiren, biyolojik ayağı olan bir tablodur. Bu yüzden kronik hastalıklar, orta ve uzun dönemde depresyon tablosuna yol açabilir. Bazıları bizzat beyin kimyasını bozabilir. Troid hastalığı, B12 vitamini hastalığı gibi. Bir de kronik ve zorlu hastalıklar insan yaşamında çok ciddi işlev bozukluğa neden olduğu için sosyal ve psikolojik olarak da o birey üzerinde bir rahatsızlık tablosunun depresyonun gelişmesine yol açabilir. Altta yatan hastalık tedavi edilirse depresyon da geçecektir.

Latest Comments
  1. BilgiSpot_Editör
  2. YALNİZ

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.