Çarpık Dişler Nasıl Düzeltilir?

Çarpık olan dişlerinizi Ortodontik tedavisi ile düzeltebilirsiniz. Aklınıza takılan “ortodonti tedavisi nasıl yapılır?” gibi sorulara bu yazıda yanıt vermeye çalışacağız.

Ortodonti tedavisi genlikle büyüme ve gelişme çağındaki çocuklara uygulanır. Ortodonti tedavisi gelişmekten olan çocuklar için çok önemlidir.

Büyüme ve gelişim birbiri ile bağlantılıdır. Bu bağlantı bir şekilde bozulursa problemler oluşabilir. Çürümüş ve çürüdüğü halde tedavi edilmemiş ya da yer kaybına neden olmuş süt dişleri ortodonti tedavisine sebep olabilir.

Ayrıca çocukların parmaklarını emmesi, tırnak yemek, yutkunma sırasında dilini öne itmek gibi alışkanlıklar dişlerin düzgün bir hizada çıkmasını önleyebilir. Burnu tıkalı olan bir çocuğun sürekli olarak ağzından solunum yapması yine ortodonti tedavisi gerektirir. Bu gibi durumlara erken tedavi uygulanması önem arz etmektedir.

Meydana gelmiş olan her diş çarpıklığı ortodonti ile tedavi edilmez. Protez, kuron köprü gibi uygulamalar çarpıklığın giderilmesi için bir tedavi yöntemi olabilir. Ortodontiyi diğer tedavilerden ayıran özellik ise ortodontinin daha doğal bir tedavi olmasıdır.

Ortodonti tedavisinden amaç her zaman diş sırasının düzgün olmasıdır.

Ortodontik tedavi sadece gerekli bilgi ve donanım sahip olan diş hekimleri tarafından yapılabilir.

Çarpık dişler, diş sağlığı, diş, ortodonti tedavisi, diş çarpıklığının düzeltilmesi

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.