Botoksun Yan Etkileri Nelerdir?

Botoks kırışıklıkların giderilmesinde en çok başvurulan yollardan biri… Daha güzel görünüme sahip olmak isteyenlerin başvurdukları bu yöntem daha genç ve güzel bir görünüm kazanılmasında kullanılan ve oldukça rağbet gören yöntemlerden biri. Botoks besin zehirlenmelerine neden olan bir bakterinin saflaştırılmış toksinini içeriyor.

Botoks yaptırırken “daha güzel bir görünüme sahip olmayı arzuluyorum fakat sağlığımda benim için bir o kadar önemli” diyorsanız. Botoksun yan etkileri ve sağlığınız açısından zararları hakkında bilgi sahibi olmanız gerekiyor.

Her şeyden önce botoks yaptırmanın gebelikte ve emzirme döneminde sakıncalı olabileceğini belirtmek istiyoruz. Yaptırmakta çok ısrar ediyorsanız ve botoksun risklerini göze alıyorsanız doğumdan ve emzirme döneminden sonra yaptırmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

Botoks kırışıklıkların olduğu bölgelere uygulanıyor. Eğer bu bölgeler ter bezleriyse ter bezleriyle sinir uçları arasındaki iletişimi durdurup, ter bezlerinin çalışmasını engelleyebilir.

Botoks uygulandıktan hemen sonra şişlik, morarma gibi yan etkileri olduğunu biliyoruz. Nadir de olsa göz kapağı düşüklüğüne de neden olabileceğini belirtmemiz gerekir.

Ayrıca 2 yıl boyunca botoks uygulatan kişilerde kas dokularında belirgin bir zayıflama ve yüz ifadelerinde değişiklik olduğu iddası da oldukça önemli yer arzediyor.

Botoksun sinir hücreleri arası bağlantılara zarar verdiği ve yüze yapılan botoksun beyne gittiği yönünde yapılan araştırmaların sonuçları oldukça çarpıcı… Yapılan araştırmalarda farelerde yapılan botoksun beyne sıçradığı beyin dokusu içinde botoks bulunduğu tespit edildi.

Sizlere tavsiyemiz botoks yaptıracaksanız önce bir değil iki defa düşünmeniz bu riskleri göze alıp almadığınıza karar vermenizdir. Sağlığınızın güzelliğinizden daha önemli olduğunu, kırışıklıklarla yaşamaya devam etmenin sağlıksız ama kırışıklıklardan arınmış vucut ile yaşama devam etmekten çok çok daha sağlıklı olduğunu unutmayınız.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.