Boşanma Sırasında Yaşanan Sıkıntılar Nelerdir?

Çiftler boşanırken bazı sıkıntılarla karşılaşabiliyor. Aslında boşanma işlemi yeniden yapılan bir evlilik olarak algılanabilir.

Boşanma sırasında ilişkiye ve eşe yabancılaşma görülen belirgin özelliklerden biri. Boşanma sonrasında ise korku, acı, keder, boşluk, şok gibi duygular yaşamak olası. Bu duyguları yaşarken çiftlerin dikkat etmesi gereken en önemli şey ise boşanma döneminin rahat atlatılması için kişilerin ilişkilerin sağlam olması gerekir bazı konularda anlaşabilmek için ve aralarındaki çatışma devam ettiği sürece de boşanma dönemi sancılı ve zor geçecektir.

Yine boşanma sonrasında eşlerden biri veya her ikisi bir dönem depresyona girebilir. Aşırı kızgınlık, hazımsızlık, umutsuz ve ümitsizlik yaşabilirler. Bu duyguların yaşanmasının ardından ise yas tutma ve rahatlama süreci seyreder. Bu süreçte çiftlerin çatışması, birbirlerine tehditler savurması ve hatta intihar gibi durumlar görülebilir.

Süreç şöyle devam eder; fiziksel olarak artık ayrısınızdır, boşanma işlemlerini kanuni olarak başlatmışsınızdır. Ekonomik olarak maddi durumuzu bir daha gözden geçirirsiniz. Akrabalarınıza, dostlarınıza, arkadaşlarınıza durumu açıklarsınız

Boşanma artık sona erdiğinde ise yeni arkadaşlarla görüşmelere başlanabilir. Bu dönemde çocukların boşanmayı kabul etmeleri sağlanmalıdır. Eşlerin boşandıktan sonra aynı ortamda aynı arkadaş çevreleri, grupları ile bulunmamaları gerekir. Çocukları varsa eğer bir uzmandan yardım almaları iyi olacaktır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.