Batıl İnanç Nedir?

Eski çağlardan bu yana neredeyse her toplumda batıl inançlar görülür. Gerçeklik payı kesinlikle olmayan, hurafe, doğaüstü bazı inançlara batıl inanç diyebiliriz. Psikolojik nedenlerden dolayı bu inanışların etkisinde kalan toplumlar bu tür inançları benimsemiştir.

Aslında batıl inançların ortaya çıkmasının en büyük nedeni insanlara bilinmesi gereken şeyleri belli korkular ile empoze etmeye çalışmaktır. Siyah kedi, 13 rakamı, süpürge gibi batıl inançlarda bunu görebilirsiniz.

Örnek verecek olursak bir mezarlıkta bulunan ağaçlar havayı temizler, toprağın kaymasını engeller. İnsanlara bu şekilde anlatırsanız sizi pek önemsemezler ve gidip orada bulunan ağacı kesbilirler. Ama insanlara mezarlıktan ağaç kesmenin uğursuzluk getirdiğini ve çarpılmasına neden olacağını söylerseniz bu tür hareketlerden uzak duracaklardır. Bu yöntemin caydırıcı etkisi inanılmazdır.

İncelendiğinde her devirde her toplumda batıl inanışlar görülmüştür. Bazı batıl inançlar bugün dahi insanlar tarafından kabul görmektedir.

Latest Comments
  1. Anonim
  2. Anonim

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.