Ameliyat İzleri Nasıl Geçer?

Ameliyat geçiren birçok hasta ameliyattan sonra ameliyatlı bölgesinde ameliyatı veya eski günlerini hatırlatacak bir iz görmek istemez. Bazende bu istenmeyiş ameliyat izlerinin insan vucudundaki estetik görünümü bozmasından dolayı olur. Gözükmeyen ameliyat izleri çok fazla sorun oluşturmamakla birlikte gözüken ameliyat izleri psikolojik etkiler yapabilmektedir.

Birçok insan estetik ameliyatların iz bırakmadığını sanır fakat birçok cerrahi operasyon gibi estetik ameliyatlarda da küçükte olsa izler kalır. Peki ameliyatlardan sonra oluşan ameliyat izleri nasıl geçer?

Öncelikle estetik ameliyat olmak isteyenlere tavsiyemiz ameliyat olmadan önce bu izleri görebilmek için daha önce ameliyat olmuş bir hastanın ameliyat izlerini görmesi ve bundan sonra ameliyat olup olmamaya karar vermesi yönündedir.

Ameliyat izleri görünüm olarak sizi çok rahatsız ediyorsa bu izleri estetik cerrahi ile en aza indirmeniz mümkün. Takrardan bıçak altına yatmak fikri size cazip gelmeyebilir fakat bu operasyonun çok ağır olmadığını sizi hem fiziksel hem de ruhsal olarak rahatlatacağını belirtmek isteriz.

Ameliyat izleri estetik cerrahiyle minimuma indirilebilir peki estetik cerrahiden sonra hiç iz kalmayacak mı? Tabi ki kalacak fakat bu iz eski izden kat kat daha az görüntü bozukluğuna neden olur.

Ameliyat izlerinizi estetik cerrahiyle en aza indirdiniz diyelim peki estetik ameliyat izleri nasıl geçer? Estetik ameliyat izlerinin farkedilemeyecek kadar aza indirilmesi için estetik ameliyattan sonra alınabilecek birtakım önlemler vardır.
– Öncelikle iltihabın sözkonusu olabileceği konularda ameliyattan önce mutlaka antibiyotik kullanılmalıdır.
– Ameliyattan sonra ameliyat yapılan bölgenin korunması ve dinlendirilmesi önemlidir aksi takdirde şişlikler olacak izlerin oluşma ihtimali artacaktır.
– Estetik ameliyatlarda kullanılan dikiş bölgesinin steril pansuman ile kapatılması yöntemi bölgeyi bakterilerden koruyacaktır. Bu pansumanın 3 gün boyunca devam ettirilmesi önerilir. Fakat en doğru pansuman şekline hekiminiz karar verecektir.

Ameliyat izleri tedavisi konusunda etraflı bilgi toplayarak hareket etmeniz en doğru kararı almanızda yardımcı olacaktır. Unutmayınız ki ameliyat izleri için yaptıracağınız estetik operasyon yeterince dikkat edilmeden ihmallerle yapıldığında ameliyat bölgenizin enfeksiyon kapması ve eskisinden çok daha kötü bir duruma gelmesi muhtemeldir. Her şeyden önce sağlıklı olmanın geldiğini unutmayınız.

Latest Comments
  1. Hatice

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.