TOKİ faizsiz ve KDV’siz arsa satışı

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) 29 ildeki 218 adet arsayı açık artırma yöntemiyle satışa çıkarıyor. Arsa almak isteyenler için yüzde 12 peşinat ile 60 aya varan vadeler uygulayacak olan TOKİ, satışlardan KDV de almayacak. İdare, yatırımcıların aldıkları arsayı öderken zorlanmamaları için vadeli satışlarda banka faiz oranları yerine, 6 aylık dönemler halinde Üretici Fiyat Endeksi’ne (ÜFE) göre vade farkı uygulayacak.

TOKİ’den yapılan açıklamada, 60 ay vadeli, 218 adet arsanın satışa çıkarıldığı bildirildi. Açıklamaya göre 2 Eylül Perşembe günü Eskidji Müzayedecilik Firması’nın İstanbul merkez binasında yapılacak açık artırmaya katılmak isteyen yatırımcılar, almak istedikleri arsa için TOKİ’nin Ankara Bilkent’te bulunan merkez binası ile Adana Mavi Sürmeli Otel’den de canlı bağlantıyla teklif verebilecek. Satışlardan KDV almayacak olan TOKİ, yatırımcıların aldıkları arsayı öderken zorlanmamaları için vadeli satışlarda banka faiz oranları yerine, 6 aylık dönemler halinde Üretici Fiyat Endeksi’ne (ÜFE) göre vade farkı uygulayacak.

İSTANBUL’DA 10, ANKARA’DA 60 ARSA SATILACAK

Eskidji Müzayedecilik firması tarafından noter huzurunda yapılacak açık artırmada; İstanbul’da 10, Ankara’da 60, Yalova’da 32, Eskişehir’de 25, Elazığ’da 14, İzmir’de 11, Adana’da 9, Kocaeli’de 7, Muğla’da 5, Balıkesir ve Tekirdağ’da 4, Bursa, Niğde ve Samsun’da 3, Konya, Manisa, Antalya, Batman, Gaziantep, Erzincan, Kahramanmaraş, Kastamonu, Şanlıurfa ve Şırnak’ta 2, Denizli, Diyarbakır, Düzce, Gümüşhane, Mersin, Sakarya ve Tokat’ta ise 1’er arsanın satışı gerçekleştirilecek.

ARSALARIN NASIL DEĞERLENDİRİLECEĞİ İMAR DURUMUNA GÖRE BELİRLENDİ
Satışa sunulan arsaların nasıl değerlendirileceği TOKİ tarafından yapılan çalışmalar ile bölgenin imar durumuna göre belirlendi. İhaleye katılan yatırımcılar, aldıkları arsayı imar durumuna göre; konut alanı, ticaret merkezi, özel okul, rekreasyon alanı, özel spor tesisi, kreş, hastane, bölgesel ticaret merkezi, hal alanı, sanayi bölgesi, dini tesis, dinlenme ve park alanı, turizm ve eğlence alanı, tarla, zeytinlik ve kamyon garajı olarak değerlendirebilecek. (mynet)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.