Soft Dondurma Makinesi

1-Soft dondurma işini ben yapabilir miyim?
Evet yapabilirsiniz,kullanması çok kolay olan bir makineden çok düşük maliyetle üretilen soft dondurmanın satılmasıyla tatmin edici karlar getiren bir iş modelidir.Elektriğin ve insanların olduğu herhangi bir yer yeterli olacaktır.

2-Makine nasıl çalışır?
Elektrikle çalışır ve sürekli fişe takılı olması gerekir .Makinenin içine dondurma karışımını dökersiniz düğmeye basarsınız ve makine dondurmayı yapmaya başlar.Dondurma set edilen değere geldiğinde makine durur,artık dondurmanız hazırdır.Bu yaklaşık 15 dakikanızı alır.

3-Kullanacağım malzemeleri nereden bulabilirim ve kaç çeşittir ?
Piyasada genel olarak 2 tip soft dondurma vardır.
Toz Dondurma ve Sıvı Dondurma.
Toz olanı siz süt ve şekerle karıştırırsınız. çırpıcı veya mikser işinizi görür.Paketin üzerinde yazan oranlarda hazırlanır.Daha ekonomiktir saklama derdi de yoktur.
Sıvı dondurma direk hazır halde satın alınır, karıştırma yapmazsınız makineye hemen koyup çalıştırabilirsiniz.Sıvı halde yani zaten sütle karışmış olduğundan + 4-5 C derecede saklamanız gerekir. Pratiktir.

4-En çok satılan dondurma çeşidi hangisidir?
Vanilya ve çikolatalıdır.Bilinen ünlü zincirlerin çoğu sadece tek tip yapıp isteyenlere bardakta soslayarak(çikolata,karamel,çilek) çeşitlendirirler.Her iki tipi yaptığınızda da ortadaki musluktan çıkan karışık özellikle çocuk ve gençlerin gözdesidir.

5-Bu iş ne kadar karlıdır? Nerelerde yapılmalıdır?
Kira ve işçi gideri hariç yaklaşık bire dört kazandırır.İşin sırrı işlek yerlerde yapılmasındadır.İster cadde üzerinde işlek bir yerde olsun ister okul kantini, okul karşısı,fast food dükkanı,sahiller yani insanların olduğu her hangi bir yer olması yeterli.1 TL lik bir ürün olmasından herkesimden herkesin yiyebildiği bir üründür.
AVM’lerde veya hipermarket çıkışlarında stand kiralamada başka bir seçenektir.Alışveriş merkezlerinde kiralar dışarıya göre yüksek olsada giren çıkan insan sayısının fazla olmasından çok iyi karlar elde edebilirsiniz.

6-Kazancımı nasıl arttırabilirim?
Güler yüzlü ve temiz servis vererek gelen müşterinin tekrar gelmesini sağlayabilirsiniz.Orada dondurma satıldığını gösterecek branda,pano,tabela gibi şeyler daha dikkat çekmenize sebep olacaktır.Makinenin giydirilmiş olmasına dikkat edin.
Makinenin başında duran kişi çok ama çok önemlidir.Bizim iş modelimizde 1. Derece önemlidir.
Kişi,temiz giyinmiş,önlük ve şapkası takılı ve güler yüzlü olması gerekir.Maaş artı primle çalışması satışınızı kesinlikle arttıracaktır.
örnek vermek gerekirse günlük 20 YTL alan biriyle çalışıyoruz.Eğer ona her 200 adet satışında 5 TL extradan prim vereceğinizi söylerseniz.O da her gelen geçene dondurma satmaya çalışacaktır. Eğer başarırsa 400 adet satarsa 20+10=30 TL para kazanacaktır.
Bu da size 400*30=12.000 TL ciro yaptıracak anlamına gelir.Bulunduğunuz yere ve işlekliğine göre dondurma adetlerini ve primleri siz ayarlayın.Ama unutmayın ki gerçekten kazanabilmeniz için onunda kazanması gereklidir.

7-Bu kriz ortamında makine almak doğru bir yatırım mıdır?
Bizim işlerimiz bu ortamda daha da arttı.1 TL’ye kriz yok.ülkemizde alım gücü düşsede herkesin cebinde küçük paralar var.İnsanlar artık küçük mutlulukların peşinde çünkü daha büyüğü daha zor.Herkes kendini,çocuklarını 1 TL ye sevindiriyor.Makineyi koyacağınız yeri ve masraflarınızı iyi planlarsanız büyük karlar kazanabilirsiniz.

8-Makineye koyduğum malzemeden kaç adet satabilirim?
Makinelerin üst hazne kapasiteleri bir birinden farklıdır.Bunun için tabloyu inceleyiniz.Haznede malzeme azaldığında üzerine ekleyebilir ve hiç beklemeden satışa devam edebilirsiniz.Saatlik kapasiteleri ise modellere göre değişir hangi makinenin size en uygun olacağına emin olamıyorsunuz bize danışabilirsiniz.

9-Makineyi alıp satışa başlamadan önce ne gibi izinler almam gerekiyor?
En önemlisi kullandığınız dondurma malzemesinin üreticisisinin bu izinlere sahip olmasıdır. Aro,Arolez,Fasdat,Danone gibi markalar en bilinenleridir.Başka markalar kullanacaksanız Haccp ve Gıda üretim sertifikaları olduğundan emin olunuz. Merdiven altı, üretim izinleri olmayan firmaların ürünlerini kullanmayınız.
Onun dışında halka açık meydan ve caddelerde satış yapacaksanız bir simitçi gibi belediyeden yer kiralamanız gerekebilir.

10-Dondurmanın içinde hava var mı?Ne avantajı var?
Tüm dondurmalarda hava vardır.Bizim soft dondurma makinelerimizde pompasız modellerde overrun(hava oranı) %30-40 lara varırken.Pompalı modellerimizde % 75 lere çıkmaktadır. Bu da sizin külah maliyetinizi düşürür.Daha şekilli durmasını sağlar.

11-Pompa nedir ve ne kadar etkilidir?
Pompa: üst kapağın altında haznenin içinde bulunur.Haznedeki dondurmayı borusundan içeri alır içindeki dişlilerden geçirerek içine hava basar.Yediğiniz dondurmanın içine havayı homojen olarak siz nerdeyse fark edemeyecek şekilde basar.
Ne kadar fazla hava o kadar az dondurma malzemesi demektir.Yani daha düşük maliyet.Overrun denilen hava oranı %75 lere çıkmaktadır.Bu şu demektir.175 cc lik bir dondurmanın 75 cc si hava 100 cc si dondurmadır.Yani havanın dondurmaya oranı diye hesaplanır.
Yaklaşık 1 külah dondurmanın maliyeti 30 kuruşsa pompasız makinede 25 kuruş pompalı makinede 20 kuruşa kadar düşmektedir.Günde 500 tane satıyorsanız 5 kuruştan günde 25 TL avantaj sağlarsınız.Ayrıca silindirin içinde bir basınç oluşturduğundan dondurmayı daha hızlı verirsiniz.Mesela pompasız makinede bir külah 5 saniyede doluyorsa pompalı makinede 1.5 saniye gibi bir hızda dolar.çok yoğun olan yerlerde sıra birikmez hemen verirsiniz.Dolayısıyla saatlik performansınız çok daha hızlı olur.Sitemizdeki tablodaki değerleri inceleyebilirsiniz.Tabi pompanında bir maliyeti vardır.Satış adetlerinize göre farkı amorti etme süreniz azalır.Dizel araba gibi düşünebilirsiniz.

12-Makinenin temizlenmesi nasıldır?
Piyasadaki tüm makineler manuel olarak elle temizlenir sadece ne sıklıkta temizlendikleri değişiklik gösterir.Bizim tüm makinelerimiz üst soğutmalıdır.Yani dondurmanın içinde bekletildiği üst hazneler bir buzdolabi gibi +4-5 C derecede tutulur ve sıvı dondurmanın bozulmasını ve bakteri oluşturmasını engeller.3 günde bir temizlemeniz yeterli olacaktır.
Zaten içine döktüğünüz malzemeyi 3 günde bitiremiyorsanız satacağınız miktardan daha fazlasını üst hazneye koymuşsunuz demektir.Daha azını koyup sattıkça yani azaldıkça ekleyebilirsiniz.Detaylı temizlik size eğitimde gösterilecektir.3 günde bir 15 dakikanızı alacaktır.
Kısaca anlatmak gerekirse;Makinenin ekranında temizleme modu vardır,ona basılır ve 5-10 dakika öyle çalıştırılır.Sonra malzeme kaplara alınır ve haznelere temiz su dökülür.Su ile dönen mikserler silindirin çeperlerini iyice temizler.Sonra kirli suyu parçalarla birlikte alırsınız bu işlemi bir de Johnson Divers’ın gıdaya uygun temizleme solusyonuyla tekrarlarsınız.Söktüğünüz parçaları tekrar yerine takarsınız.

13-Temizlerken aldığım malzemeyi tekrar kullanabilir miyim?
Sıvı dondurmanın durduğu üst haznelerdeki miktar gözle göründüğünden zaten eğer temizlik günüyse orayı satış rakamlarınıza bağlı olarak çok doldurmayabilirsiniz.Aldığınız dondurmayı buzdolabına koyabilirsiniz.Ertesi günde yeni malzemeyle karıştırıp tekrar makineye koyabilirsiniz.Soft dondurma diğer dondurmalar gibi olmadığından yani zaten normal hali sıvı olduğundan eridiğinde hemen bakteri üretmez.Kimyası ve yapısı tekrar eriyip donmasına izin verir.Dolayısıyla kalan malzemeyi soğukta muhafaza ettiğiniz sürece ertesi gün de tüketebilirsiniz.

14-İçinde kullanılan diğer parçalar nelerdir?
Biz Türkiyedeki tek soft dondurma makinesi üreticisiyiz.Makinenin bazı parçaları dışında hepsi Türk’tür.Zaten ithal birkaç parçayı da kalitesinden dolayı tercih ettik.
Elektronik :Bonfiglioli-İtalya ,Yüksek güvenlikli kontrol sistemi Invertörlü voltaj inip çıkmalarında sisteme zarar vermiyor.
Elektrik Motoru : İtalya Bonfiglioli veya Türk Arçelik(Wat)
Kompresör:Tecumseh-Fransa: Yada İtalyan Aspera’dır.
Redüktör:Bonfiglioli-İtalya: Kasnaklı sistemden çok daha sessiz ve verimli.
Valfler:Danfoss-Danimarka:Selenoit valf sistemiyle 4’e ayrılan soğutma sistemi.

15-Nerelerde servisiniz var?
Makinenin olduğu her şehirde servisimiz vardır.Makineyi her hangi bir yere kargolamanıza gerek yoktur.Eğer o şehre ilk defa makine kuruluyorsa merkez servisimizin bulduğu anlaştığı ve eğitim verdiği bir soğutmacıyla servis sözleşmesi yapılarak servis açılmaktadır.
Yerinde servis verilir.2 yıl servis garanti kapsamındadır.Biz üretici olduğumuzdan sadece 2 sene değil her zaman sorunlara çare bulmaktayız ve müşterilerimiz yalnız bırakmamaktayız.

16-Genelde ne tip arızalarla karşılaşıyorsunuz?
Genelde aşınan contalardan dolayı problemler olabiliyor ki bizde yedekleriyle veriyoruz,onun dışında makine duvara çok yanaştırıldığında yeterli hava alış verişi yapılamadığından soğutması zayıflıyor.Arkasını en az 40 cm açıkta tutmak gerekiyor.

17-Elektrik kullanımı (monofaze-trifaze) ve sarfiyatı nasıl?
Tüm modellerimiz artık invertörlü olduğundan voltaj problemi yaşamayacaksınız. Tüm voltajlarda çalışıyor. Makine dondurmayı yaptığında yani set edilen kıvama geldiğinde durur.Dolayısıyla ne kadar sık dondurma alınırsa o kadar çok çalışır.Yaklaşık külah başına 1.5-2 kuruş gibi bir maliyet tutar.Siz günde 300 tane satan bir yerseniz yaklaşık 6 TL elektrik harcarsınız.Ayda 9000 TL ciro yaparken 180 TL elektrik parası çok değildir.Sensörlüdür,gözü elinizi gördüğünde devreye girer motorlar dönmeye başlar.Onun dışında çalışmaz ,tasarrufludur.

18-Her soft dondurma makinesi verimli çalışır mı? Kullanması kolay mıdır?
Verimlilik göreceli bir kavramdır. Adet ve süreyle bire bir bağlantıldır.Makinenizi uzun yıllar problem çıkartmadan ve masrafsız kullanabilmeniz için makineye ve içinde kullanılan parçalara ve problem olduğunda çabuk tedarik edilebilir olmasına dikkat etmelisiniz.Biz üretici olduğumuz için her zaman arkanızdayız.Makinenin kullanımı da oldukça kolaydır.Eğitimi makine kurulumunda verilmektedir.

19-Dondurma malzemesini sizden mi almak zorundayız?
Hayır,biz makine üreticisiyiz.İster bizden ister direk üreticiden alabilirsiniz.Bizler aynı fiyattan size tedarik ediyoruz.Bazı müşterilerimiz tek muhatap kabul etmek istediklerinden bizde onlara yardımcı oluyoruz.

20-Satın almadan önce makinenizi görmek ve dondurma yemek istiyorum nasıl yardımcı olabilirsiniz?
İster bizi arayıp yönlendirdiğimiz yerlere gidip görebilirsiniz isterseniz ki çok seviniriz İzmir’deki fabrikamıza buyurursunuz hem diğer makinelerimizi ve üretimimizi görürsünüz hemde dondurma yer ve bizleri yakından tanımış olursunuz.Kapımız her zaman açıktır.

21- Frozen Yoghurt yapabilirmiyim?
Evet yapabilirsiniz,bazı müşterilerimiz sadece frozen yoghurt yapmaktadır.Frozen yoghurt ,yoğurtlu dondurmadır.Sağlıklıdır ,meyve parçalarıyla çeşitlendirebilirsiniz.Oldukça tutulan bir çeşittir.Pompalı ve pompasız her iki makinede de yapılabilmektedir.
İstenirse light sütle yapılmaktadır,kalorisi daha düşüktür.Amerikanın en çok tüketilen dondurma çeşitlerinden biridir.

Smach Soft Dondurma Makinesi Satış Yetkilisi
Gaye Hanım
0506 418 89 86
gaye@smach.com.tr

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.