Sarımsak Faydaları

Sarımsak genellikle 25-30 cm boyunda yetişen pembe ve beyaz çiçeklere sahip bir kültür bitkisidir. Tohum bağlaması pek sık görülmez. Bu özelliğinden dolayı diş (soğancıkları) ile üretilir. Türkiye’de 2 çeşit sarımsak üretimi mevcuttur. Bunlar: siyah ve beyaz sarımsaktır. Birçok bilim adamı kökeninin Orta Asya stepleri olduğunda hemfikirlerdir. Sarımsağın kuvvetli ve keskin kokusunun yanı sıra yakıcı ve lezzetli bir tada sahiptir.

Sarımsak eski çağlardan beri bir çok hastalığa karşı koruyucu ve tedavi edici olarak kullanılmıştır. Özellikle eski dönemlerde kolera ve veba gibi hastalıkların salgın olduğu dönemde çok etkili bir ilaç olarak karşımıza çıkıyor.
Sarımsağın yaygın olarak kullanılmamasının bir nedeni ise kuvvetli kokusu ve bu kokunun rahatsız ediciliğidir. Bu yüzden insanlar sarımsak kullanmaya çok fazla yanaşmazlar. Fakat günümüzde kokusuz sarımsaklar ve sarımsak tabletleriyle bu sorun giderilmiştir .

Günlük sarımsak ihtiyacımız 3 4 diş sarımsaktır . Önemli olan sarımsağı çok fazla yemek değil düzenli yani sürekli olarak tüketmektir. Böyle çok daha faydalı ve etkili bir kullanım sağlamış oluruz.

Sarımsak bağışıklık sistemine olağanüstü bir etkisi vardır , hastalıklardan bünyeyi korur . Mucizevi bir bitkidir. Vücuda mikrop girmesini engeller . Vücuda müthiş bir direnç sağlar.

Ayrıca bronşit tedavisinde de çok etkilidir. Sarımsağı yemeklerimizde de kullanmalıyız. Böylece hayatımızın her alanına giren sarımsakla daha sağlıklı bir yaşama kavuşabiliriz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.