Sağlıklı Yaşam Önerileri

Temel sağlık insan mutluluğunu etkileleyen en önemli unsurlardan biridir. Özelliklede günümüzde hızla ilerleyen teknoloji ve sanayi günlük işlerimizi ve ihtiyaçlarımızı hızla karşılarken doğal çevre ve havayı da bir o kadar hızla kirletiyor. İnsan sağlığına doğar doğmaz dikkat etmek zorunda. Yani bir çocuğun ilerde de sağlıklı olması için anne ve baba doğan çocuğa gereken sağlık ve temizlik önemini göstermeli.

Sağlıklı bir hayata sahip olmamız için yapmamız gereken temel ve basit şeyler vardır. Bunları kısaca şöyle sıralayabiliriz: düzenli beslenme, günlük temizlik, spor yapmak, sigara, uyuşturucu ve alkolden uzak durmak ve bunları düzenli yaparak alışkanlık haline getirmek. Fakat günümüz şartlarında bunları yapmak biraz zor oluyor. Ayrıca yaralanma, kırık çıkık gibi durumlarda gerekli tedbirleri alama veya uzmanına başvurma.

Sağlıklı hayatın en önemli unsurlarından olan temizliğe özellikle dikkat edilmelidir. Bilindiği gibi mikroplar her türlü ortamda yaşabilmekte ve çoğalmaktadır. Günlük işlerimizi hallederken çeşitli ortamlarda bulunuyoruz. Buralarda göze gözükmeyen bir sürü düşmanla karşı karşıya olup bunların farkına varmaya biliriz. Fakat onlar bizim vücuda nüfuz etmiş olabilir. Bunlarda korunmak için yapmamız gereken ellerimizi bol sabunlu suyla yıkamak. Bu alışkanlığı çocuklarımıza küçüklükten öğretmek büyük bir fayda getirecektir. Bir diğer unsurda sağlıklı beslenme. Günümüzde hızla artan fast food çılgınlığının tehlikesi bilinmemekle birlikte tüketimi oldukça fazladır. Bizler mümkün olduğunca sağlıklı besinlere yönelmeli bol bol meyve tüketmeliyiz.

Yinede bunları yaparak kesin sağlıklı bir hayat sürebileceğinizi söylemek zor bu yüzden unutulmamalı ki düzenli olarak doktora gidip vücudu baştan sona kontrol ettirmek. Belirlenen bir sorun varsa onu hemen tedavi etmek.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.