Sağlıklı Bir Dişin Temel Yapısı

Diş temel olarak iki parçadan oluşur. Bunlardan kron dediğimiz kısım ağızda gördüğümüz beyaz bölümdür. Birde ağızda görmediğimiz normal sağlıklı bir ağızda, diş etiyle örtülü kemik içerisine gömülü kök kısmıdır.

Diş çeşitli katmanlardan oluşmaktadır. Bunlardan en üst tabaka yani ağzımızda görmüş olduğumuz o beyaz kısım, dişin minesidir. Dişe beyazlığı bu verir. Çok sert bir dokudur, vücuttaki en sert dokudur hatta kemikten bile serttir. Zaten çiğneme kuvvetlerine karşı ve ağızın asidik yapısına karşı dayanması da bu sertlik sayesinde olur.

Minenin hemen altında daha sarı olarak gözüken dentin tabakası vardır. Dentin yumuşak bir dokudur ve bunun altında dişin canlılığını sağlayan damar ve sinirleri içeren kulpa dokusu bulunur. Bu bizim için dişe ayit en önemli kısımdır. Burada oluşacak bir hasar ya da çürüğün bununla teması dişte hem şiddetli ağrılara yol açar hem de daha kompleks olan tedavileri gerektirir.

Dişin kök kısmı ise tamamen sement denilen bir yapıyla kaplıdır ve bu sement dişi tamamen kemik içerisinde tutmaya yarar. Diş minesi kalsiyum fosfor ve çeşitli minerallerden oluşur. Bunun içerisinde oran olarak en büyük yüzdeyi kalsiyum verir. Zaten dişin beyaz yapısındaki kaynak dışta bulunan kalsiyumdur.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.