Peygamber Efendimizin Hayatı

Hz. Muhammet S.A.V 20 Nisan 571 senesinde Mekke’de dünyaya gözlerini açmıştır. Hz. Muhammed islam dininin Peygamberidir ve müslümanlar tarafından son peygamber olarak, Allah C.C tarafından Kuran-ı Kerim verildiğine inanılmaktadır. Hz. Peygamberimiz Veda Haccı sonrasında hastalandı ve Medine’de hayata veda etti.

Arapçada var olan isimlendirme nedeniyle Muhammed Bin Abdullah, Türkçedeki anlamı ” Abdullah’ın oğlu Muhammed ” diye geçmektedir. Müslüman bir insan Hz. Muhammed S.A.V ismini söylediği zaman son kısmına ” salllalahu aleyhi ve sellem ” cümlesini koyar. S.A.V. Allah’ın selamı onun üzerinden olsun anlamı taşır. Kuran-ı Kerim’e göre Hz. Peygamberimizin geleceği tevrat ve İncil’de belirtilmiştir.

Hz. Muhammed’in Soyu
Hz. Muhammed Mustafa S.A.V İsmail peygamber soyundan, Adnaniler kavminden, Kureyş kabilelerinden olan Haşimoğlu sülalesinden gelir.

Hz. Muhammed’in Çocukluğu
Hz. Muhammed 571 yılında Mekke’de doğdu. Peygamberimizin babası Abdullah Bin Abdulmuttaliptir. Annesinin ismi ise Medineli kabilelerden olan Nennacelerden Veheb Bin Abdulmenafin kızı Amine’dir. Hz. Muhammed dünyaya gelmeden öncesi babası hayata veda etti. Dedesi Abdülmüttalip Peygamberimizi yetiştirdi ve o zamanlarda hiç bir insana verilmemiş bir isim olan Muhammed ismini ona verdi. Peygamberimiz doğduğu zamanlarda Mekke’de olan halime adında bir kadına emanet edildi. Peygamberimizi Ebu Leheb’in karısı Süveybe emzirdi. Hz. Muhammed 3 yaşına kadar annasi Amine’nin gözetimi ile süt annesi Halime’nin yanında kaldı. 3 Yaşından sonra Mekke’ye annesinin yanına geldi.

Peygamberimiz 6 yaşındayken Amine ve bakıcısı olan Ümm-ü Eymenle beraber akrabalarını görmek amacıyla Medine’ye yola çıktılar. 1 Ay gibi bir süre Medine’de kaldıktak sonra Mekkeye geri dönerken Cuhfeye 37 kilometre mesafede Peygamberimizin annesi Amine rahatsızlandı ve orada vefat ederek toprağa verildi. Ümm-ü Eymen Peygamberimizi Mekke’ye getirdi ve dedesine emanet etti. Abdülmüttalip Muhammed’in yetiştirilmesi için onu Ebu Talip’e emanet etti. Ebu Talip Hz. Muhammed’e çok güzel baktı. Ebu Talip’in karısı Peygamberimizin yengesi onu kendi öz çocuklarından ayırt etmedi. Kendi çocukları aç dolaşsalar dahi önce Peygamberimizi doyurdu. Peygamberimiz yengesi için ” benim annem gibiydi ” der.

Hz. Muhammed’in Gençliği
Hz. Muhammed Mustafa S.A.V 9 yaşındayken amacı Ebu Talip ile ticaret için Suriye’ye gitti. Muhammed’in ticaret hayatına ilk başladığı yer burasudur. Busra kasabasında bulunan rahip Muhammed’in peygamber olacağını söylediği söylenmektedir. Peygamberimiz 17 yaşındayken amcası Zübeyrle beraber Yemene gitti. Yaptığı bu geziler sayesinde bilgisi ve görgüsü oldukça arttı. Ayrıca ruhsal yapısı çok gelişti. Ticarete olan yoğun ilgisi sonucunda Hatice ile tanıştı. Onun parası ile ticaret yaptı. Suriye’ye gerçekleştirdiği ilk ticari seferde çok iyi para kazandı.

Hz. Muhammed’in Evlilikleri
Hz. Muhammed Mustafa S.A.V çok dürüst olması sebebiyle Hatice’nin üzerinede çok güzel bir izlenim bıraktı. Hz. Hatice’nin ona yaptığı evlilik teklifini kabul etti ve onunla evlendi. Evliliği sırasında Peygamberimiz 25, Hz. Hatice ise 40 yaşında bulunuyordu. Hz. Hatice vefat edene kadar Muhammed başka bir eş almadı. Hatice vefat ettikten sonra birçok eş değiştirdi.

Hz. Muhammed’in Vahiy Öncesi Dönemi
Hz. Muhammed Mustafa S.A.V etrafında oluşmuş olan paganist görüş, düşünce ve uygulamalarla hiçbir zaman ilgilenmedi. O zamanda bir puta tapmadı ve ancak insanların puta tapmasına karşı çıkmadı. Peygamberimiz Hz. Muhammed’in o zamandaki gösterdiği tutum Kitabımız Kuran-ı Kerim’de ” oysa, vahiyden önce, kitap nedir, iman nedir sen bilmezdir ” diye geçer ve ” Allah seni yorulmuş halde buldu ve doğru yola yönlendirdi ” diye geçer. Bununla beraber kendi ülkesinde, gezip gördüğü ticaret yaptığı yerlerde insanların dinsel ahlak ve inanç yönünden gördüğü çöküntü, sapkınlık ve bozukla Hz. Muhammed üzerinden büyük bir iz bıraktı.

Peygamberimizin eşi Hz. Hatice’nin kuzeni Varaka Bin Nevfel hıristiyanlık dini ile çok ilgileniyordu. İncil ve Tevrat’ı geniş bir anlamda kapsayan Kitabı Mukaddes’i incelemiştir ve Arapçaya tercüme etmiştir. Dinler tarihini uzmanlık alanıydı. Araştırmalarından sonra puta tapmayı bıraktı ve hıristiyanlık dinine geçti. Varaka Bin Nevfel’in Hz. Muhammed’e Yahudilik ve Hristiyanlık dinlerini okuduğu, bütün peygamberleri Muhammed’e anlattığı söylenir. Kutsal kitabımız Kuran-ı Kerim başta olmak üzere bütün İslamı kaynaklar bu görüşü kesin bir dille reddeder. İlk vahiy geldikten sonra Hatice, Peygamberimizi Varaka’nın yanına götürdü. Onlan biteni Varaka’ya anlattılar. Hz. Muhammed’e beklenen peygamber olduğunu ve gelen meleğin ise Cebrail olduğunu söyledi.

Peygamberimizin Vefatı
Hz. Muhammed Mustafa S.A.V 632 yılında veda haccından sonra vefat etti. Son yıllarda Ayşe ve çocukları sürekli yanındaydı. Peygamberimizin topluma verdiği son nasihatlar kölelerinize iyi davranın, namazlara dikkat edin ve namazlarınızı kılın olmuştur. Hz. Muhammed’in başı Hz. Ayşe’nin göğsüne dayalı bir biçimde Kelime-i Şahadet getirmiştir. En son söyledi cümle Allahümme Er-refikül Ala oldu. Peygamberimiz 8 haziran 632 yılında vefat etti.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.