Kulak Çınlaması Neden Olur?

Kulak çınlanası durumu sürekli herkezin bahsettiği fakat şiddetli bir şekilde çınlamıyorsa pek ciddiye alınmayan bir rahatsızlıktır. Kulak çınlaması rahatsızlığını birçok insan normal hayatın bir parçası olarak görüyor ve herhangi bir önlem almaya gerek duymuyorlar. Ancak her şekil kulak çınlaması doktora başvurulması gereken bir durumdur.

Kulakta çınlama veya uğultular, aralıkla veya sürekli meydana gelebilir. Verdiği şiddet sürekli değişme gösterebilir. Genelde arka planda yer alan gürültü ve ses düşük ise kulak çınlaması şiddeti artar. Geceleri sessiz bir yerde uyumak istenirken kişi bunun daha fazla farkına varır ve rahatsız edici bir düzeyde olur. Kulakta hissedilen ses nadirde olsa kalp ritmiyle beraber olabilir.

Milyonlarca insanın ortak problemi olan bu durum, şiddetli oldğu zaman konsantrasyonu ve uyku düzenine ciddi zararlar verebillir. İş hayatı ve kişisel ilişkilere etki ederek psikolojik açıdan strese sebebiyet verebilir.

Kulak çınlamasının en büyük nedeni yüksek sese uzun müdet maruz kalmak en büyük nedenler arasında ilk sıralardadır. Kulak çınlaması bulunan insanların yüzde 90’lık bir kısmı farklı düzeyde işitmede kayıplar ile karşı karşıya kalabiliyor. Yüksek ses iç kulakta spiral şeklinde bulunan salyagozun sese duyarlı hücrelerinde kalıcı bir hasara neden olabiliyor. Marangozlar, pilotlar, müzisyeler, yüksek seste müzik dinleyenler, işçiler, silah kullananlar, zincirli testere bu durumda riskli olan meslekler arasındadır. Sürekli yüksek sesle müzik dinleyen insanların büyük kısmı risk altındadır. Yüksek seste müziğe kulağın bir defa bile maruz kalması kulak çınlamasına sebep olabiliyor.

Kulak çınlaması durumu bazı insanlarda alkol, sigara, belli gıdalar ve kafeinli içecekler sebebiyle artabilir. Tam olarak bilinmeyen sebeplerden dolayı stres ve yorgunluk hali kulak çınlamasını daha kötü yapabiliyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.