Konutlarda Değer Kazanan / Kaybeden Semtler

Forbes dergisi, bu yıl ikincisini yayınladığı “Emlak Raporu”nda, Türkiye’nin gayrimenkul piyasasının yüzde 75’ini oluşturan yedi ilden (İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Adana ve Kocaeli) 450’yi aşkın mahalle için metrekare satış ve kira fiyatlarındaki son bir yıl içindeki değişimin fotoğrafını çekti.

Habere göre; 2010’daysa önceki yılın son iki çeyreğinde kıpırdanmaya başlayan konut talebindeki artış, ivme kaybetti.

Türkiye Bankalar Birliği’nin “Tüketici Kredileri ve Konut Kredileri Mart 2010” raporuna göre 2010’un ilk çeyreğinde kullandırılan konut kredi miktarı 6,5 milyar liraya ulaştı. Bu rakam 2009’un ilk çeyreğine göre yüzde 164’lük önemli artış anlamına geliyor. Yine de kullandırılan kredi miktarı, 2009 Ekim –Aralık dönemine göre yüzde 25 daha aşağıda. Kredi faizleri hali hazırda yüzde 1’e kadar geriledi.

İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Adana ve Kocaeli’de hangi semtler değerleniyor, hangileri değer yitiriyor?

Kira geliri en çok nerelerden elde edilir?

Nerelerden konut almalı, hangi semtlerden uzak durmalı?

İşte derginin Reidin.com’un bütün sonuçlarını sadece FORBES’la paylaştığı araştırmaya dayanarak hazırladığı habere göre Türkiye’de emlak piyasasının durumu…

Bu da, bankaların bu açmazdan kurtulmaları için artık faiz indirimi kozunu oynamayacakları anlamına geliyor. Geriyeyse vade süresini uzatmak kalıyor. Reidin.com’un Hazırladığı “Konut Satın Alma Gücü Endeksi” de (KSAGE) kredi vadelerinin uzaması gerektiğine işaret ediyor.

Son bir yılda İstanbul’da gayrimenkul fiyatları yüzde 6 oranında artsa da hala Haziran 2008 seviyesinin yüzde 9 altında bulunuyor. Ataşehir ve Beşiktaş’ta fiyatlar düşerken Beykoz ve Pendik’te hızla artıyor. Talep, şehir merkezinden kenar ilçelere doğru kayıyor.

Geleceğin İstanbul’unu şekillendirecek plana göre Gebze’ye komşu Kartal-Pendik-Tuzla ile Silivri’ye kadar olan doğu-batı aksında yeni çekim merkezleri oluşturulacak.

Kartal Marmaray, metro, havalimanı ve E-5 bağlantılarıyla denge merkezi haline getirilecek. Metronun doğuda Kurtköy-Tuzla, batıda Silivri’ye kadar uzatılması öngörülüyor. Tuzla’ya özel bir önem atfedilmiş. Planda Tuzla’da teknoloji parkı ve üniversite kurulacağı, yeni sanayi ve yerleşim alanları oluşturulacağı bilgisi yer alıyor.

Finans merkezi beklentisindeki Ataşehir’in batı yakasında ise ticaret ve hizmet merkezi planlanıyor. Anadolu yakasının terminal ihtiyacına karşılık Samandıra’da yeni bir otogar yapılacak.

Haydarpaşa, Üsküdar, Bakırköy, Küçükçekmece, Kadıköy, Kartal ve Pendik kültür endüstrisine dayalı birinci derece yaşam merkezleri olacak.

Büyükçekmece ve Küçükçekmece havzaları ile kuzeydeki orman alanlarına yönelik artan kentsel gelişim baskısının bertaraf edilmesi. Bunun için kentin batıda Silivri’ye doğru uzantısı üzerindeki Yakuplu, Büyükçekmece, Gürpınar, Mimarsinan, Tepecik, Kumburgaz, Celaliye, Selimpaşa, Kavaklı, Silivri ve Gümüşyaka bölgelerinden oluşan ‘Batı Koridoru’nun geliştirilmesi öngörülüyor.

Büyükçekmece Gölü’nün batısında -metropolün kırsal alanlarla buluştuğu alt bölge- uluslararası rekabet gücü olan hastaneler, üniversiteler, teknopark, fuar, hobi ve spor alanları inşa edilecek. Kente yönelecek endüstriyel yatırımlar ve işgücü için doğuda Gebze, batıda da Çerkezköy tampon bölge olarak seçilmiş.

Ancak Türk Mühendisleri ve Mimar Odaları Birliği’ne bağlı İstanbul’daki meslek odalarının planın yürürlüğünün durdurulması ve iptali için İstanbul Bölge İdare Mahkemesi’ne dava açtığını da akıldan çıkarmamak gerekiyor. Planın yürürlüğünün durdurulması talebini reddeden mahkeme, planın iptaline ilişkin esas hakkındaki kararınıysa henüz vermedi.

İSTANBUL’DAKİ EN DEĞERLİ 1O MAHALLE
İstanbul’da 16 mahallede metrekare fiyatı 3 bin liranın üzerinde bulunuyor. Bu mahallelerden sekizi Beşiktaş’ta. Yine İstanbul’un en değerli 10 mahallesinin beşi de Beşiktaş’ın. Sarıyer ise ilk 10’da üç mahalle ile temsil ediliyor. Şişli ve Bakırköy’den de ilk 10’a birer mahalle girdi.

Kuruçeşme Metrekare fiyatı (TL): 5.126
Bebek Metrekare fiyatı (TL): 3.571
Akatlar Metrekare fiyatı (TL): 3.434
Emirgan Metrekare fiyatı (TL): 3.340
Levent Metrekare fiyatı (TL): 3.333
Arnavutköy Metrekare fiyatı (TL) 3.300
Baltalimanı Metrekare fiyatı (TL): 3.186
Maslak Metrekare fiyatı (TL): 3.145
Yeniköy Metrekare fiyatı (TL) 3.125
Ataköy Metrekare fiyatı (TL) 3.123

YÜKSELEN SEMTLER
Haziran 2009 – Haziran 2010 döneminde İstanbul’un 261 mahallesinden 191’inde fiyatlar arttı.

2010’un en çok kazandıran bölgesi Pendik oldu. Pendik’in 15 mahallesinde metrekare satış fiyatları yüzde 21 ile yüzde 38 arasında değişen oranlarda artarak bin lira sınırını aştı.

Sabiha Gökçen Havalimanı ve Formula 1 pisti ile çekim merkezi haline gelen Pendik’te özellikle E-5 aksının üzerinde kalan bölgeler, sahip olduğu geniş araziler ve hayata geçen lüks konut projeleriyle Anadolu yakasında önemli bir merkez haline geliyor.

Pendik / Batı Değişim (yüzde): 38,22
Beykoz / Acarkent Değişim (yüzde): 31,71
Pendik / Yenişehir Değişim (yüzde): 28,26
Pendik / Velibaba Değişim (yüzde): 28,26
Pendik / Güzelyalı Değişim (yüzde): 28,22
K. Çekmece / Beşyol Değişim (yüzde): 27,82
Pendik / Doğu Değişim (yüzde): 27,62
Beykoz / Kanlıca Değişim (yüzde): 27,62
Pendik / Şeyhli Değişim (yüzde): 27,20
Pendik / Dolayoba Değişim (yüzde): 26,00

ERİYEN SEMTLER
İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Ataşehir’i finans merkezine çevirecek olan imar planı değişikliğinin TMMOB’un açtığı davayla yürütmesinin durdurulması, bölgede fiyatları tepetaklak etti. 2009 Haziran’ına göre en çok değer kaybeden 10 mahallenin beşi Ataşehir’de. Fiyatlar, yüzde 9,11 ile yüzde 17,6 arasında değişen oranlarda değer kaybetti.

Eyüp / Akşemsettin Değişim (yüzde): -19,37
Ataşehir / K. Bakkalköy Değişim (yüzde): -17,60
Beyoğlu / Firuzağa Değişim (yüzde): -13,93
Beyoğlu / Halıcıoğlu Değişim (yüzde): -13,93
Beyoğlu / Gümüşsuyu Değişim (yüzde): -13,93
Eyüp / Göktürk Değişim (yüzde): -13,03
Ataşehir / YenisahraDeğişim (yüzde): -17,18
Ataşehir / Örnek Değişim (yüzde): -15,15
Ataşehir / Merkez Değişim (yüzde): -14,80
Ataşehir / Yeniçamlıca Değişim (yüzde): -14,74

EN PAHALI KİRALIKLAR
Metrekare satış fiyatlarına göre son bir yılda İstanbul’un 191 mahallesi değerini artırırken sadece 70 mahallede fiyatlar düştü. Buna karşın kira fiyatlarındaki değişim biraz daha dengeli.

149 mahallede kira değerleri artarken, 111 mahalledekiralık fiyatları düştü. İstanbul’un kira şampiyonları Beşiktaş ve Beyoğlu’ndaki ev sahipleri kira gelirlerini yüzde 15 ile yüzde 19 arasında artırdı. Kiraların en hızlı yükseldiği bölgelerse Büyükçekmece ve Şile. Metrekare kiralık fiyatları en çok artan 10 mahallenin altısı Büyükçekmece’de bulunuyor.

Beykoz Çubuklu ise yüzde 23,85’lik artışla ev sahiplerine en çok kazandıran semt. Son bir yılda metrekare satış fiyatı bazında en çok değer kaybeden Ataşehir, kiralık fiyatlarındaki düşüşte de başı çekiyor. Ataşehir’i Tuzla takip ediyor.

Bebek Metrekare (TL): 19,50
Arnavutköy Metrekare (TL): 18,46
Kuruçeşme Metrekare (TL): 17,72
Maslak Metrekare (TL): 17,60
Cihangir Metrekare (TL): 16,50
Levent Metrekare (TL): 16,40
Gümüşsuyu Metrekare (TL): 15,82
Akatlar Metrekare (TL): 15,51
Ulus Metrekare (TL): 15,50
İstiklal Metrekare (TL): 15,20

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.