Kan Nakli Nasıl Yapılır ?

Günümüzde insanlar çeşitli şekillerde yaralanmakta veya kazaya uğramaktadır. Böyle durumlarda kan kaybına uğrayan bireyin acil kana ihtiyacı olabilir bu durumda derhal kan nakli yapılması gerekebilir.

Kan nakli şu şekillerde olabilmektedir: kansızlık, kana az oksijen geldiğinde, zehirlenmelerde, büyük bir kaza sonucu aşırı kan kaybı ve kandaki protein azaldığında. Lakin kan nakli her durumda yapılamaz. Örneğin kalp ve akciğer hastalığı olanlarda tehlikeli durumlara neden olabilir.

Kanı alınan kişilerde her hangi bir rahatsızlık olmamalı ( frengi, verem, aıds, tansiyon düşüklüğü vb. ). Kan nakli yapılan kişide gün içinde ateş gözükebilir ya da baş ağrısı, baş dönmesi, halsizlik bulantı. Bu durumlar genelde pek ciddiye alınmaz fakat eğer aşırı ateş ve titreme başlarsa hemen nedeni araştırılmalıdır. Günümüz tıp teknolojisinde kan nakli sırasında böyle durumlara az rastlanmaktadır. Çünkü hastaya kan verilmeden önce laboratuarda tetkiklerden geçerek verilecek kişinin kanı ile uyup uymadığı kontrol edilir ve kanın temiz olup olmamasına bakılır ve uygunsa nakil gerçekleşir. Öyle bilinçsiz bir şeklide yapılması son derece zararlı sonuçlar doğurabilecek bir uygulamadır. Bu yüzden uzmanı olmadan bu işi kendi kendinize denemek tehlikelidir.

Son yıllarda birçok ülkede kan bankası kurulmuştur. Oluşabilecek acil kan ihtiyaçlarını bir an önce karşılayabilmek için. Bu bankalarda kanlar gruplara göre sınıflandırılmıştır ve ihtiyaç duyulduğunda anında ulaşılır.

Sağlıklı her insan kanını gidip bağışta bulunabilir. Fakat bunu uzman kişilerle yapmalıdır. Kan veren kişiye çikolata veya vişne suyu bol bol tüketmesi önerilir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.