Kahvenin Faydaları Nelerdir?

Bilim adamlarının yaptığı bazı araştırmalar sonucunda günde 3 veya daha fazla miktarda kahve içmek kadınlarda kalın bağırsak kanseri riskini ortadan kaldırıyor.

Günde 3 veya daha fazla kahve içen kadınların hiç kahve içmeyenlere oranla kansere yakalanma ihtimalleri yarı yarıya iniyor. Özelikle kadınların bağırsak kanseri riskinden kurtulmak için tüketmesi gereken bir içecek.

Uzun süre ve düzenli bir şekilde kahve içmek özellikle kadınlarda kalp krizi riskini ortadan kaldırdığı vurgulanıyor. Günde 2-3 fincan kahve en ideal miktarı. Araştırmada günde 2-3 fincan kahve içen kadınların hiç içmeyen kadınlara oranla % 25 miktarında, dört yada beş fincan kahve içenlerin yüzde 34 oranında daha az kalp krizi riski olduğu ortaya çıkmıştır. Ayrıca başka bir araştırmaya göre kahve yüksek miktarda antioksidan kaynağı olduğu, bu sayede kalp krizi ve kanser riskini tamamen ortadan kaldırdığını ortaya çıkartmıştır.

Kahve uyarıcı etkisi sayesinde uykuyu açmaya karşı en etkili yöntemlerden birisidir. Vücuda dinçlik ve enerji verir. Kahve beyni uyararak odaklanmayı sağlar. Kan dolaşımını ve solunumu hızlandırarak kalbi güçlendirir. Sindirimi kolay bir hale getirir. Cilt kanserine karşı insanları korur. Uyuşturucu maddeler sebebiyle oluşan zehirlenmelere karşı yararlıdır. Astım ve nefes darlığı gibi solunum rahatsızlıklarına karşı iyi gelir. Öksürüğü önlemede etkilidir. Psikolojik sorunlar olan moral bozukluğu ve depresyona karşı etkilidir. Ayrıca idrar sökücü ve böbrek taşını düşürebilme gibi faydaları vardır.

Günde içeceğiniz ortalama iki fincan kahve hafıza, dikkat ve öğrenme açısından yüzde 60 civarında bir artış olmasını sağlıyor. Kafein genellikle zararlı olarak bilinir. Kafein yüksek miktarlarda alındığı zaman zararlıdır. Ancak az miktarda tüketilirse insana yararı vardır.

Yapılan bir diğer çalışmaya göre aşırıya kaçılmadığı zaman kahvenin sağlamış olduğu antioksidanlar kalp rahatsızlıklarını yüzde 50’ye kadar azaltıyor. Kafeinin alınması gereken sınır 400 miligramdır. Buda günde 4 fincan kahveye denk geliyor. Kahve faydalıdır ama sadece sınırlı miktarlarda tüketildiği zaman.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.