İhracat Nedir ?

İhracat günümüzde birçok sektörün ana gelir kaynağı durumundadır. Ayrıca ihracat size dış pazarda çok fazla kapı açabilecek, kar sağlayabilecek olanaklar sağlar. Peki ihracat herkesin düşündüğü zor bir iş midir? Eğer herkes kolay olduğunu düşünseydi günümüzdeki en önemli kaynaklardan biri tabi ki de ihracat olmazdı. Bu makalede okuyacağınız bilgiler size ve şirketinize ihracat alanında büyük faydalar sağlayacaktır fakat bunun gerçekleşmesi için şirketinizi her türlü fiziki ve psikolojik açıdan hazır hale getirmeniz çok büyük önem taşıyor.

Öncelikle şunu bilmelisiniz ihracat size ve firmanıza büyük kar ve fayda sağlayacaktır. Eğer birkaç maddeyle sıralamak istersek bazıları şunlardır:
-Sektörünüzde öncü isimlerden biri olursunuz.
-Tüm dünyadaki insan nüfusunu düşünürseniz çok fazla miktarda müşteriniz olduğunu göreceksiniz.
-Yaptığınız satışlar büyük oranda yükseliş gösterir.
-Dünya çapında bir pazarda söz sahibi olabilirsiniz.
-Bulunduğunuz ülkede bir kriz çıksa bile çok fazla etkilenmezsiniz.
-Bulunduğunuz ilişkiler sayesinde sosyal yönden de tatmin olursunuz.

İhracat konusunda başarılı olabilmek için birkaç basit kurala önem göstermeniz gerekmektedir. Eğer dikkatli ve emin adımlarla giderseniz başarısız olmanız için hiçbir sebep yoktur. Daha önce hiç ihracat yapmamış kişi ve kuruluşlar bu işi çok karmaşık ve korkutucu görse de öyle bir durum söz konusu değildir. Öncelikle İhracatçılar Birliğine üye olmanız gerekmektedir. Bu birliğe üye olan her kimse ve kurum yasal olarak ihracat yapma hakkı kazanır. Daha sonra ihracat konusunda bazı temel kuralları öğrenmeniz gerekiyor. Bunları da şöyle sıralayabiliriz:

-Ürünleriniz girdiğiniz pazarda yer rağbet görebilecek şeyler olmalıdır.
-İhracatı yapmak için size gereken bütün kaynaklar tarafınızda karşılanabiliyor olmalıdır.
-Girdiğiniz pazarın sektörünüze en uygun Pazar olması size büyük avantaj sağlar.
-İhracatı gerçekleştirene kadar bir miktar para ve emek harcamanız gerekir.

Bu adımları gerçekleştirdikten sonra yerel bir firmadan uluslar arası alanda etkisi olan bir firmaya dönüşmeye başlayacaksınız. Belli bir süre sonra da artık bağımsız bir firma olup krizden etkilenmeyecek, güçlü bir firma olmaya başlayacaksınız. Yani ihracat yapmak bir nevi geleceğe yatırım yapmak anlamına geliyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.