Hangi Vitamin Ne İşe Yarar ?

Beslenme ile vücudumuzun gereksinim duyduğu tüm vitamin ve mineralleri eksiksiz olarak alabiliyor muyuz? Yoksa vitamin takviyesine ihtiyacımız var mı? Geçmiş yıllarda vitamin desteklerinin kullanımının gerekli olup olmadığı konuşulurken, günümüzde kullanılması gereken vitaminlerin dozları ve kullanım şekilleri tartışılıyor.

Vitamin ve mineraller, vücudumuzda birçok sistemin doğru çalışması ve enzimlerin sağlıklı işleyişi için gerekli. Fakat bir enzimin çalışması için tek bir vitamin ya da tek bir mineralin varlığı yeterli olmuyor bazen. Genellikle vitaminler ve mineraller birbirleriyle koordineli olarak görev yapıyor, örneğin doğumsal anomalilerin önlenmesi için gebelik dönemi öncesinde ve gebeliğin ilk aylarında özellikle alınması önerilen folik asit, başka bir vitamin olan biotin eksikliğinde vücutta aktif formu olan folasine dönüşemiyor. Ya da kemik sağlığı için gerekli olan kalsiyum yeterli magnezyum olmazsa kemiklerde kalamıyor. Bunlar gibi yapılan pek çok araştırma, vitamin ve minerallerin beraber çalıştığını gösteriyor. Bu araştırmalarla birlikte multivitaminler önem kazanıyor. Peki vitaminlerle ilgili bildiklerimiz ne kadar doğru?

Vitamin takviyesine ihtiyacınız olduğunu nasıl anlarsınız?
Vitamin-mineral eksikliği özellikle büyük şehirlerde yaşayan kişilerde dengesiz ve sağlıksız beslenme alışkanlıkları, stres, çevresel kirlilik gibi nedenlerden dolayı sık rastlanan sorunlardan biri. Uzmanlar vücudun ihtiyacının karşılayabilecek optimum miktarda vitamin ve mineral alabilmek için günde en az beş öğün taze sebze-meyve yenmesi gerektiğini belirtiyor. Bu besin maddelerinin yeterince alınmaması halsizlik, sürekli yorgunluk, cilt sorunları, zayıf tırnaklar ve saçlar ile konsantrasyon güçlüğü gibi pek çok soruna yol açabiliyor. Beslenme alışkanlığınız düzensizse ve bu sorunlardan yakınıyorsanız vitamin-mineral eksikliği yaşıyor olabilirsiniz. Bu nedenle multivitamin kullanmak istiyorsanız, doktorunuza danışarak ihtiyacınız olup olmadığını öğrenebilir ve kendinize en uygun vitamini seçebilirsiniz.

Hamilelik döneminde hangi takviyeler kullanılabilir?
Hamilelik ve emzirme dönemleri için özel hazırlanmış olan multivitamin formülasyonların yanında, özellikle hamilelik öncesi ve hamileliğin ilk üç ayında folik asit kullanılması öneriliyor. Bunun için uzmanlar, doğurganlık çağına gelmiş tüm kadınların folik asit alması gerektiği görüşünde. Ayrıca hamilelikte sıkça rastlanan anemi (kansızlık) tablosu varsa hekim tavsiyesiyle demir takviyesi de alınabiliyor.

Vitamin hapları günün hangi saatinde alınmalı?
Belli saatlerde almanın önemi var mı? Vitaminleri günün herhangi bir saatinde rahatlıkla alabilirsiniz. Yağda çözünen vitaminleri yemeklerden sonra, suda çözünen vitaminleri ise bol miktarda su ile almak emilimlerini artırıyor. Multivitamin takviyelerini ise sabah kahvaltı sonrası bol miktarda su ile almakta yarar var. Bu sayede multivitamin desteklerinin size sağlayacağı enerjiden gün içerisinde yararlanabilirsiniz.

Vitamin hapları uzun süre kullanılabilir mi?
Multivitamin formülleri günlük gereksinim duyduğunuz vitamin ve mineralleri karşılamak amacıyla formüle edilmiş ürünlerdir. Dolayısıyla doktor kontrolünde düzenli olarak kullanılabilirler. Fakat özel bir amaçla özellikle A, D vitamini gibi yağda çözünen vitaminlerin yüksek dozlarda kullanılması gerekiyorsa, belirli kullanım süreleri sonunda aralar vererek kürler uygulamak gerekiyor.

Alkollü içkiler, kullanılan vitamin miktarını etkiler mi?
Alkol kullanımı, bazı vitaminlerin vücuttan daha kolay atılmasını, dolayısıyla eksikliğini ortaya çıkarabiliyor. Düzenli alkol kullanan kişilerin; bu nedenle, doktorlarının önerileri doğrultusunda, günlük bir multivitamin kullanması, sağlıklı vücut fonksiyonlarının devamı için öneriliyor.

A vitamini ne işe yarar?
Beta karoten vücudun ihtiyacı doğrultusunda A vitaminine dönüşen bir antioksidan. Cilt, göz, kemik ve dişlerin sağlığı için öneriliyor.

D vitamini ne işe yarar?
Sağlıklı kemikler ve dişler için gerekli olan kalsiyum ile fosforun emilmesini ve kullanılmasını destekliyor. Uygun dozlarda takviye edilmesi bağışıklık sistemini desteklediği için viral kaynaklı hastalık (grip) riskini azalttığı söyleniyor.

E vitamini ne işe yarar?
Antioksidan özellik gösteriyor, kalp-damar sağlığı için öneriliyor.

K vitamini ne işe yarar?
Kanın pıhtılaşması için öneriliyor.

C vitamini ne işe yarar?
Güçlü bir antioksidan. Bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı oluyor.

Tiamin / B1 vitamini ne işe yarar?
Besinlerden enerji elde edilmesinde rol oynuyor. Sinir sistemi fonksiyonları için öneriliyor.

Ribofiavin / B2 vitamini ne işe yarar?
Enerji üretimini destekliyor. Sağlıklı cilt ve gözler için öneriliyor.

Niasin / B3 vitamini ne işe yarar?
Besinlerden enerji elde etmeyi destekliyor. Kolesterol dengesinin korunmasına yardımcı oluyor. Cilt sağlığı, sinir sistemi ve mental fonksiyonların devamlılığı için öneriliyor.

B6 vitamini ne işe yarar?
Besinlerden enerji elde etmeyi destekliyor. Protein ve yağların metabolizmasında rol oynuyor. Kırmızı kan hücrelerinin oluşumu için öneriliyor.

B12 vitamini ne işe yarar?
Sağlıklı sinir sistemi ve normal kırmızı kan hücre fonksiyonları için öneriliyor.

Biotin ne işe yarar?
Enerji üretimini destekliyor. Saç, deri tırnak gibi katılgan dokuların sağlığı için öneriliyor.

Pantotenik asit / B5 vitamini ne işe yarar?
Büyüme ve gelişmeye yardımcı oluyor. Karbonhidrat ve yağ metabolizmasında rol oynuyor.

Folik asit (folat, folasin) ne işe yarar?
Kırmızı kan hücrelerinin oluşumu için öneriliyor.

Formsante

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.