Günlük Doğru Diş Bakımı

Günlük diş bakımının en önemli parçası, diş üzerindeki yiyecek artıklarının uzaklaştırılmasıdır. Bununda en temel yöntemi tabiki diş fırçalamaktır. Diş fırçalama, hepimizin de bildiği gibi günde 2 kere yapılmalıdır. Bunları biz genelde sabah kahvaltıdan sonra ve gece yatmadan önce önermekteyiz. Önemli olan noktalar diş fırçalamaya yeteri kadar süre mutlaka ayrılmalıdır. 2 dakika boyunca fırçalanan diş en güzel temizliği sağlayacaktır.

Fırçalama yaparken sistematik bir çalışma bekliyoruz. Üst taraftan arka bölgeden başlayıp, alt tarafta arka bölgede bitirmeyi tercih ediyoruz. Böylelikle unuttuğumuz kaçırdığımız hiçbir bölge kalmamış oluyor. Fırçalama yaparken fırça kılları diş ve diş etlerinin arasına 45 derecelik açıyla ve fırça kılları iç yüzeye gelecek şekilde yerleştirilir. Aşağıya doğru bir süpürme hareketi yapılıyor. 6 – 7 kere yapıldıktan sonra yarım fırça boyu ilerliyor, 6 – 7 kere yapılıyor, yarım fırça boyu ilerliyor. Dış kısım bu şekilde temizleniyor. Ondan sonra iç kısıma başlanıyor. İç kısımda da gene fırça kılları 45 derecelik açıyla yerleştirilip diş ve diş eti arasına giriyor, süpürme hareketiyle iç yüzeyler tamamlanıyor. Burda önemli ve dikkat edilmesi gereken bir husus, üst çenenin iç kısımları ve alt çenenin iç kısımları, fırçanın yatay olarak yerleşmesine olanak sağlamaması. Bu yüzden fırçaları dik bir şekilde tutup, süpürme hareketini daha dik hareketlerle yapmamız gerekmektedir. İç ve dış bittikten sonra, dişlerin çiğneyici yüzeylerinin fırçalanması da oldukça önemlidir. Diş fırçalama genellikle, yatay hareketlerle ve diş etini zedeleyici aktivitelerle yapılır. Bu sakıncalıdır, çünkü diş etlerinde çekilmelere yol açar. O yüzden diş fırçalarken, en çok dikkat edeceğimiz konu, hareketin her zaman kırmızıdan beyaza doğru yani diş etinden dişe doğru olmasıdır. Bunu sağlamak içinde üst çenede aşağıya doğru, alt çenede yukarıya doğru olmalıdır.

Diş fırçalamanın yanında diş ipinin kullanımı da ağız hijyeninin sağlanmasında oldukça önemlidir. Özellikle diş çarpışıklığı, yani sıkışık dişler üst üste binmiş dişler söz konusuysa, bu aralıklara fırça kıllarıyla girmek olanaksızdır. Bu bölgelerde mutlaka ve mutlaka diş ipi kullanmamız gerekmektedir. Diş ipi genellikle çok fazla kullanılmayan bir malzemedir ama günde en az bir kere yapılması diş eti sağlığınızı ve çürük oluşma riskini oldukça iyi yönde etkileyecektir.

Ağız gargaralarıda son dönemde oldukça popüler bir hale gelmiştir. Hem nefese bırakmış olduğu hoş tad, koku hemde dişler üzerinde temizleyici etkisi yüzünden artık günlük bakım ürünü olarak ağız gargaralarıda hastalara önerilmektedir. Bunlar fırçalama sonrası 30 saniye ağızın içerisinde dolaştırılır, ondan sonra herhangi bir şey yenilip içilmiyor. Bu sayede anti bakteriyel etki ve temizlik mikroplarla savaşta gücü uzun bir süreye yayılmış oluyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.