Güneşte Soyulmamak İçin Yapılması Gerekenler

Güneş yanıklarının mutlaka soyulmayla sonlanacağını hepimiz biliyoruz. Yanan bir bölgede ilk etapta bir kuruma reaksiyonudur soyulma. Kuruyan bölgeyi iyi nemlendirebilirsek soyulmayı geciktirebiliriz. Fakat o bile mutlaka soyulmayla sonlanacaktır, belki pul pul soyulacaktır şekline getirmektir. Tamamen soyulmayı engellemek diye bir kavram cildi çok iyi nemlendirebilirsek olabilir ama geciktirir, yine bir iki hafta sonra hafif bir kese peeling yapılırsa görülür ki yine orada duşta kirli kirli ölü deri atılıyor. Doğrusu belki geciktirmektir, doğrusu duşta atılımını gerçekleştirmek. Çünkü kişi kendi parmaklarıyla soyduğu zaman bazen bir noktaya geldiğinde acır orada durmayabilir bile onu koparmaya kalkar bu sefer enfeksiyon olur.

Soyulmayı engellemek için badem yağı kullanılabilir. Aloveralı bitkisel ürünlerden faydalınabilir. Badem yağı içerikli yine tıbbi amaçlı kullanılan solüsyonlar eczanelerden alınabilir. Hafif üre içeriği, üre kaşıntıyı engelleyen bir doğal maddedir. Bizim vücudumuzdan idrar yoluyla atılan bir maddedir ama kimyasal olarak işlendiğinde ciltde su tutma yeteneğine sahiptir. Bir nemlendirici belki çok katı kıvamlı gelicektir ama bir iki kere sürüldüğünde soyulmayı bloke edicektir.

Kese ise bir hafta sonra yapılmalıdır. Aksi halde yamalı bir görünüm olabilir, çizik olursa enfeksiyon tetiklenir. Bu şekilde tedavi tamamlanır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.