Güneş Yanıklarının Tedavisi

Güneş yanığının tedavisini güneş yanığının evresine göre planlamak doğrudur. Birinci derece yanık dediğimiz kızarıklık evresinde acı vardır, acıyı dindirmek için soğuk pansumak iyi gelir ancak bunu soğuk suyla yapmak çok iyi bir fikir olmayacaktır çünkü cildi kurutabilir. Halk arasında yoğurt sürmeyi hatırlayacak olursak demek ki oraya bir örtü gibi örten adeta nefes aldırmayarak buharla sıvı kaybını önleyen bir şeydir yoğurt. Yoğurt gibi sürülebilecek gibi kremler vardır. Gümüş silfdiyozin içerikli, bitkisel aleoveralı olan yanığı önleyen kremleri yanık olmuş olmasına rağmen sürmek faydalıdır.

Birinci derece yanıkta da bir sıvı kaybı ortaya çıkacağı için ağızdan alınan sıvı oranını yükseltmekte fayda var. O gün keseye dokunamayacağı için hasta kese yapamaz yada tahrişe müsait olucak kıyafetler askılarını bir şekilde çizmesine maruz bırakıcak kıyafetler giymemek gerekir. Yatarken yine dikkatli olmakta fayda var, çünkü bu sefer sıyrılırsa enfeksiyon gelişir.

Birinci derece yanıkta ağrıyı azaltan paresetomol içilebilir sadece aspirin çocuklarda güneş yanığında tehlikelidir, kullanılmaz çünkü kan dolaşımını hızlandırıcı ve sulandırıcı etkisini güneş yanığıyla örtüştüğümüzde farklı bir sendroma giden sonuçları vardır.

Cildi yoğurt gibi bir kremle nemlendirmek ilk basamaktır. 2-3 gün içerisinde bu tedaviyi tekrar ettiğimizde durum geçicektir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.