Güneş Yanıklarından Sonra Kaşıntı

Güneş yanığının iyileşme evresinde cilt kendini atarken kaşıntı gelişmeye başlar. İlk zamanlar ağrının yerini kaşıntıya bıraktığını düşünebilirsiniz. Kaşıntıyı gidermek için kullanılacak ilk ürün aslında ağızdan alınan bir kaşıntı kesici ürün olabilir. Tablet şeklinde yada şurup şeklinde çocuklara verelir çünkü kaşımasını engelleyemeyebilir bazen kişi, kaşıntıyı engellemek şu açıdan önemlidir; bir şekilde kaşınan yere tırnaklardan, elden kaşıdığı materyal neyse onunla mikrop taşınabilir, dolayısıyla cilde bir de enfeksiyon yükü bindirilmiş olur. Zaten cildde varolan bir hasarlı doku var üzerine bu hatayı yapan ultravilole yani ilerde potansiyel bazı şelere gebe olan birşey, radyasyon hasarı gibi ayrıntılabilir. Kaşıntıyı engellemek için ağızdan içilen şuruplar kullanılabilir.

İkinci sebep kortisonlu bir kremi yine nemlendirici bir kremle karıştırarak bir veya iki kere günde sürmekle kaşıntı baskılabilir bu sayede enfeksiyona karşı korunmuş olunur, arkadasından sadece nemlendirmeyle yola devam edilebilir.

Bir başka faktörde kaşıntıyı engellemekle ilgili suyu arttırmaktır. Deri kurudukça da kaşıntı olabilir, içilen suyu arttırmak suyu önemlidir. Üstten sürülen nemlendiricilere de önem vermekte fayda var.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.