Güçlü Dişlere Sahip Olmak İçin Yapılması Gerekenler

Dişleri güçlendirmenin en temel yolu tabikide ağız hijyenidir. Yani dişler düzenli bir şekilde fırçalanır, diş ipi kullanılır, ağız gargaraları kullanılır ve diş hekimine altı ayda bir kontrole gidilirse en düzgün ağız sağlığı ve diş güçlendirilmesi gerçekleştirilmiş olur. Bunun yanında ağız bakımı haricinde bazı yiyecekler ve içecekler bazı beslenme alışkanlıklarıyla dişler güçlendirilebilir. Örneğin, süt ve süt ürünleri. Bunlar hem kalsiyum açısında hemde D vitamini açısından oldukça zengindir. Bunların içerisinde tükürüğün içerisinde PH değerini yükselticek yani mikroorganizmaların çürük yapıcı bakterilerin etkilerini azaltacak yapılar bulunur. Asit seviyesi düştükçe diş çürüğü oluşma riski azalmaktadır. Aynı zamanda süt ve süt ürünleri içerisinde bulunan kalsiyum dişlere bağlanır, dişin dışında güzel bir koruma katmanı oluşturur. Aynı zamanda bu kalsiyum diş minesinin kendi tamirine yardımcı olur.

Flor oldukça önemli bir iyondur. Flor sayesinde dişler kendinlerini daha rahat tamir ederler. Çürük sebebiyle aşılan, ağız içerisindeki asit sayesinde aşınan mine, flor alırken bile tedavi eder. Flor, yetişkin bireyler için hem içme suyunda hem de diş fırçalamayla diş macununun içerisindeki florla yeterli miktarlarda alınmaktadır. Ama içme suyunda az flor bulunan bölgelerde ya da çocuklarda flor takviyesi bazen düşünülür. Flor uygulamaları veya flor tabletleri özellikle yüksek risk grubundaki çocuklarda rutin olarak kullanılmaktadır.

Ciklet salyayı arttırır. Salya ağızın yıkanmasını sağlar ve salyanın içerisinde bulunan mineraller, iyonlar gene dişin kendi kendine tamirini kolaylaştırır. Bunlar dişi kuvvetlendiren, dişi güçlendiren besinlerdir ve çiğneme alışkanlıklarıdır.

Dişi kötüleştiren, dişi zayıflatan bazı besinler özellikle şekerli besinler, karbonhidratlı besinler, dişlerin üzerinde kötü tahribatlar yaratırlar. Diş çürüğü oluşturan bakteriler bu karbonhidratları çok güzel sindirirler ve sindirdikleri zaman asit ortaya çıkarırlar. Bu asit, diş minesini etkiler. Mine yapısını çözer. Çözünen mine yapısı çürüğe elverişli bir hale gelir.

Gazlı içeceklerde diş çürüğü açısından kaçınılması gerekilen içeceklerdir. Gazlı içeceklerin içerisindeki asit, dişlerin yapısını bozar. Aynı zaman içinde bulunan şeker, çürük oluşumunu hızlandırır.

Sık sık yemek yemek, abur cubur alışkanlığı yine çürük riskini arttırıcı bir beslenme alışkanlığıdır. Çünkü normal bir beslenmeyle ağıza alınan gıdalar, salya salımınını aktif eder. Salya ağızda biriktikçe salyanın içerisindeki mineraller hem bakterilere karşı savaşırlar hem de bakterilerle savaş bittikten sonra dişin hasar görmüş olduğu kısımlarını onarırlar. Eğer sürekli ağıza bakteri ve bakterileri oluşturacak gıdalar girerse, ve salyaya kendini tamir etme kendini koruma şansı tanınmassa o zaman çürüğe daha elverişli oluruz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.