Ertesi Gün Hapı Fiyatı

Korunmadan cinsel birlikteliklerden sonra veya kullanılan doğum kontrol yöntemi herhangi bir şekilde işe yaramadığı fark edildiği zaman kullanılabilecek bir yöntemdir. Ertesi gün hapı kesinlikle bir doğum kontrol yöntemi değildir. Sadece korunmadan oluşan cinsel birlikteliklerden sonra kullanılabilir.

Ertesi Gün Hapı Nasıl Kullanılır?
Ertesi gün hapı, etkili olan doğum kontrol hapına benzeyen bir doğum kontrol yöntemidir. Korunmadan oluşan cinsel birliktelikten sonra 72 saat içerisinde kullanılması gerekir. Bu haplar östrojen ve progesteron hormonları içerir. Cinsel birliktelikten sonra erkek sperminin yumurtaya gitmesini, döllenmeye engel olur veya sperm yumurta ile birleştiyse bu birleşimin rahim içerisinde tutunmasını önler. Ertesi gün hapıyla ilgili yapılan araştırmalarda başarı oranı yüzde 98 gibi yüksek bir oranda başarısı olduğu belirlenmiştir. Bu yöntem cinsel birliktelikten sonra ne kadar erken yapılırsa o kadar etki gösterir. Uzmanların dikkat çektiği diğer bir konu ise döllenen yumurta hücresinin düşürlmesini sağlayan kürtaj ve düşük haplarından farklı olduğudur. Döllenen yumurta hücreleri ana rahminde yuvalandıysa ertesi gün hapı herhangi bir etki göstermez. Ertesi gün hapı var olan bir hamileliği sonlandırmaz. Böyle bir durum söz konusuysa fetusa zarar vermez.

Ertesi Gün Hapının Yan Etkileri Nelerdir?
Ertesi gün hapının fazla bir yan etkisi yoktur. Ancak bazı kadınlarda bulantı, halsizlik, kusma, baş dönmesi, baş ve kasık ağrıları gibi problemlere sebep olabiliyor. İlaç alındığı zaman 4 ila 10 gün içerisinde az bir kanama meydana gelebilir. Bir sonraki adet zamanında düzenli adet görülmeye başlanır.

Ertesi Gün Hapı Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Diyaframın kayması, doğum kontrol hapını almayı unutma, prezervatifin yırtılması veya mevcut kullanılan doğum kontrol yönteminin başarısız olduğu durumlarda kullanılması gereken ve hormonal acil kontrasepsiyon ismi verilen bu yöntemi kullanırken bazı durumlara dikkat etmek gerekir. İlk dikkat edilmesi gereken konu hapı korunmadan yapılan cinsel birliktelikten sonra almaktır. İlk önce hapı alarak daha sonra ilişkiye girerseniz bu hap herhangi bir etki yaratmayacaktır.

Ertesi gün hapının sürekli bir kontrol yöntemi olarak görmemek gerekir. Ertesi gün hapının amacı gece yaşanan kaza sonucunda olası bir hamilelik ihtimalini yok etmek için kullanılır. Ayda sadece bir kez kullanmanız gerekir. Kısa süreler içerisinde sürekli kullanılması etkisini azaltır.

Diğer önemli bir konu ise cinsel yol ile rahatsızlık bulaşmasını önleyen herhangi bir özelliği yoktur. Ertesi gün hapı ağızdan alınan diğer ilaçlar gibidir.

Ertesi Gün Hapı Fiyatı 10-20 Tl’ye alabilirsiniz. Eczanelerden tedarik edebilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.