Doğum Kontrol Yöntemleri Nelerdir?

Doğum Kontrol Yötemleri Nelerdir? Kendinize ve yaşam tarzınıza en uygun doğum kontrol yöntemini seçerek istenmeyen gebeliklerden korunabilirsiniz.

Her kadın istediğizaman ve istediği miktarda çocuk sahibi olmayı isterler. Kontrolsüz bir şekilde ard arda gelen doğumlar ve düşükler anne ve çocuk sağlığı açısından ciddi tehlikeler oluşturabilir. Bu yüzden hem aile planlaması hem anne hemde çocuk sağlığınazarar vermeyek uygun olan doğum kontrol yöntemleri uygulanmalıdır. Korunma yöntemini seçimi çok önemlidir. İstenilmeyen hamileliklerle karşı karşıya kalmamak için en uygun yöntem seçilmelidir. Size en uygun yöntem doktor önerisiyle seçilmelidir. Doktorun size vereceği öneriler çok önemlidir.Doğum kontrol öncesinde sırasında soktor kontrolü ve gözetimi ihmal edilmemelidir.

Doğum kontrol için 7 tane yöntem vardır. Doğal yöntemleri, hormonal yöntemler, kısırlaştırma, korunma iğneleri, bariyer yöntemi, Cilt Altı İmplantları ve rahiç içi araçlar.

Doğum Kontrol Haplaro ; içermiş olduğu hormonlar sayesinde önce yumurtlama sürecini geçici olarak durmasını sağlayıp etki gösteren doğum kontrol hapları rahim ağzıs salgısının kıvamını arttırıp spermin içeriye girmesini engeller ve rahim içi dokusunu inceltip yuvalanmanın önüne geçer

Düşük Hapı : etki bölgesi rahimdeki progesteron reseptörlerine bağlanması ve böylece gebeliğin erken aşamasına etki edip meydana gelen embriyonun rahim içerisinde yerleşmesini önlemesidir.

Spiral nedir ; Hem spermleri öldürerek tüplere gitmesini önller, hem de tüplerde meydana gelen döllenen yumurtanın rahim içerisinde yuvalanmasını önler. Genelde t şekilli aletlerdir. Plastik elemanın çevresine tel sarılıdır. Alt ucunda 2 tane ip vardır.

Norplant Nedir : Hormon içermekte olan altı tane küçük kapsüllerin cildin altına yerleştirilmesi olayıdır. Cilt altına yerleştirilen altı tane kapsülden hergün belli sayıda progesteron hormonu salgılanır. Böylece yumurtlamanın önüne geçilir.

İmplanon Nedir : Aktif bir şekilde kullanılmayan kulun üst bölgesine küçük bir operasyon ile yerleştirilen bir yöntemdir.Cildin altına yerleştirilen implant üç sene süresince progesteron hormunu salgılar ve kadını hamileliğe karşı korur.

Prezervatif Nedir : Prezervatif lateks adı verilen bir maddeden üretiliyor. Özellikle sperm öldüren bir maddenin eklenmesiyle doğru kullanıldığı zaman etkisi yüksek olan bir yöntemdir. Boşalma sıraısnda spermlerin vajinaya dökülmesini dolayısıyla rahim ve tüplere spermin gitmesini önler.

Vajinal Fitiller : Cinsel birliktelik öncesinde bazı sperm ödürücü maddelerin konmasına dayanan bir yöntemdir. Sprey, jel krem ve fitil gibi çeşitler ivardır. Etkisi 1-2 saat sürer. Cinsel birleşmeden en az 15 dakika önce uygulanması gerekir.

Diyafram Nedir : Cinsel birliktelikten önce rahim ağzına yerleştirilen bir maddedir. Diyaframı doğum kontrol yöntemi olarak gören kadınlar jinekolojik muayeneden sonra doktorun önereceği boyutta diyafram alarak ilk kullanımı doktor kontrolünde yapar.

Kadın Prezervatifi Nedir :Ortalama 15 cm uzunluğunda poliüretandan yapılan bir kese veya kılıf tarzında olan kadın prezervatifi ilişkiden önce vajinanın içine yerleştirilir. Yapısındaki maddenin özelliğine bakılarak yerleştirildikten hemen sonra vücudun sıcaklığıyla yumuşar ve vajina duvarına yapışır.

Üç Aylık Korunma İğnesi: Farklı sebeplerden dolayı kendisin uygun ve kolay bir yöntem bulamayan bayanlar için etkili ve bir o kadarda kolay bir yöntemdir. Overler yumurta hücresi gelişimi ve yumurtlamayı önleyerek gebeliğin oluşmasına engel olur.

Aylık Korunma İğneleri ; Bu iğneler östrojen ve progestin hormonlar içerir. Bu hormonların ikisi doğum kontrol hapında olduğu gibi overlerde yumurta hücresi üretimini ve salınmasını engeller.

Ladonda Tüplerin Bağlanması ; Bu yöntem kadında yumurtayı taşımakta olan tüplerin ameliyat yoluyla bağlanmasıdır. Yumurtlama sürecinde yumurta hücresine sperm taşımakta olan kanalcıkların tahrip edilip sperm iletemez hale getirilmesine dayanır.

Erkekte Tüp Bağlanması : Sperm hücrelerinin testislerden, tutulduğu bölgelere geçişinin cerrahi yol ile kalıcı olarak bozulmasıdır. Boşalma sırasında sıvının görünüşünde ve miktarında hiçbir farklılık olmaz. Fakat sıvı içinde spmer hücresi olmadığı için gebelik olmaz.

Geri Çekme Yöntem: Birliktelik sırasında erkeğin boşalmadan önce penisini vajinadan çıkartarak dışarıya boşmasıdır. Bu yöntem tam anlamıyla erkeğin kontrolüne bağlıdır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.